کامپیوتر و سخت افزار

کارت گرافیک ایسوس RTX 4060 Ti همراه با اسلات M.2 SSD!


به گزارش videocardz ایسوس ایده جالبی برای کارت‌های گرافیک رده مصرف کننده ارائه کرده است، که احتمالا از تیتر مقاله به خوبی متوجه شده‌اید. بله ایسوس یک کارت گرافیک RTX 4060 Ti همراه با اسلات M.2 SSD را به نمایش گذاشت. اما وجود این اسلات M.2 SSD بر روی کارت گرافیک، قرار است چه کاربردی داشته باشد؟

نگاهی به کارت گرافیک GeForce RTX 4060 Ti Eagle OC گیگابایت

قرار دادن اسلات M.2 SSD در یک مکان دم دستی

در حال حاضر، بیشتر کارت‌های رده پایین و میان‌رده به مشخصات PCIe Gen4 و 8 خط محدود می‌شوند. با این حال، تمام این کارت‌ها در نهایت در یک اسلات 16 خطی با اندازه کامل وارد می‌شوند. به همین دلیل است که کارت‌هایی مانند سری RTX 4060 و Radeon RX 7600 یک کانکتور با اندازه کامل دارند، اما در حالی که همه خطوط به برق متصل نیستند.

ویدئو منتشر شده از Tony Yu (GM در ASUS) یک کارت گرافیک مفهومی RTX 4060 Ti Dual را نشان می‌دهد که می‌تواند مشکل خطوط PCIe استفاده نشده را حل کند. در واقع این شرکت متوجه شده است که به جای ساخت خطوط جعلی، همچنان می‌توان از آن‌ها برای دستگاه‌های دیگر مانند ذخیره‌سازی SSD با سرعت بالا استفاده کرد. آنها یک پردازنده گرافیکی مفهومی RTX 4060 Ti را همراه با SSD سامسونگ 980 PRO با ظرفیت 2 ترابایت به صورت متصل به پشت آن به نمایش گذاشته‌اند.

کارت گرافیک اسلات M.2 SSD

این روزها اکثر SSD‌ها در مکان‌های نامناسب و تنگ روی مادربردها نصب می‌شوند که در نتیجه، اغلب برای دسترسی به آن‌ها نیاز به حذف کارت‌های گرافیک یا حتی خنک کننده‌های بزرگ پردازنده مرکزی است. با این حال، کاربران با درایوهای SSD M.2 که روی کارت گرافیک نصب شده‌اند، دسترسی بسیار آسان‌تری را خواهند داشت.

به همین ترتیب، باید این نکته را هم در نظر گرفت که کارت گرافیک به توان بیشتری نیاز دارد، اما این توان نباید حداکثر از 10 وات تجاوز کند، چیزی که RTX 4060 Ti نمی‌تواند تنها با یک کانکتور برق 8 پین از عهده آن بربیاید.

کارت گرافیک اسلات M.2 SSD
کارت گرافیک اسلات M.2 SSD

تونی تمام جنبه‌های چنین نصبی را بیان می‌کند، از جمله مسائل بالقوه حرارتی که ممکن است به دلیل اتصال آن به کارت گرافیک ایجاد شود. جالب است بدانید که دما در واقع حدود 10 درجه سانتیگراد کاهش یافته است و کاهش عملکرد در آن در کمترین میزان ممکن است. (6.8 گیگابایت در ثانیه به جای 6.9 گیگابایت در ثانیه برای حداکثر سرعت خواندن پایدار).

این موضوع به این دلیل است که PCB بریده شده است تا جریان هوا از خنک کننده GPU به SSD‌ها برسد، در واقع کولر مستقیماً با پدهای حرارتی به SSD متصل می‌شود. پردازنده گرافیکی و SSD به سادگی یک خنک کننده بزرگ را به اشتراک می‌گذارند، و می‌توان تصور کرد که نصب سه فن فقط این کار را کارآمدتر می‌کند. البته باز هم باید توجه داشت که این یک طرح مفهومی است و در صورت ورود این محصول به خط تولید، می‌توان یک PCB ویژه برای آن طراحی کرد تا میزان کارآمدی خنک کننده برای حافظه SSD به بالاترین حد ممکن برسد.

کارت گرافیک اسلات M.2 SSD

لازم به یادآوری است که ایسوس RTX 4060 Ti اولین کارت گرافیکی نیست که دارای SSD‌های داخلی است. AMD سال‌ها پیش این ایده را برای Radeon SSG حرفه‌ای مبتنی بر معماری Vega داشت، منتها این فناوری هدف متفاوتی داشت و جایگزینی SSD بسیار راحت‌تر بود. با این وجود، تنها می‌توان امیدوار بود که این ایده در آینده به‌طور گسترده‌تری توسط بخش پردازنده‌های گرافیکی میان‌رده مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب مرتبط:

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)