ستاره اسکندری ودلایل کم شدن فعالیت هنری اش

گفت و گو با ستاره اسکندری

گفتگو با ستاره اسکندری درباره زندگی شخصی و کاری اش

ستاره اسکندری  درباره دلایل حضور كم‌رنگش در سینما، تلویزیون و تئاتر توضیح داد و از كم‌توجهی مسئولان به حذف بازیگرانی كه روزگاری سریال‌های پرطرفدار و باكیفیت با حضور آنها پخش می‌شد، گله كرد.

ستاره اسکندری  در پاسخ به اینكه چرا مدتی است هم در حوزه سینما هم تئاتر و تلویزیون كم كار شده است، بیان كرد: برای هركدام از این سه رشته دلایل مختلفی دارم كه باید هركدام از آنها را جداگانه توضیح دهم. درباره تئاتر باید بگویم كه سخت‌گیری بیشتری در انتخاب نقش دارم كه كارنامه كاری‌ام نیز این مساله را به خوبی نشان می‌دهد.

كارنامه من در تئاتر نشان می‌دهد هیچ‌گاه به كمیت توجه نداشته‌ام و با توجه به اینكه تعریف تئاتر نسبت به سینما و تلویزیون متفاوت است به همین دلیل سعی كرده‌ام در این حوزه گزیده كار باشم. وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول تمرین برای تئاتر “سعادت لرزان مردمان تیره روز” به كارگردانی محسن علیخانی هستم؛ تئاتری كه ۱۵ سال پیش نیز در آن بازی كردم. باید بگویم از اینكه بار دیگر فضا در تئاتر برای من مناسب شده بسیار خرسندم ولی از اینكه نمی‌توانم در تلویزیون كار كنم ناراحت هستم. بازیگر فیلم سینمایی “نزدیكتر” توضیح داد: نقش من در این تئاتر از آن نقش‌هایی است كه خیلی آن را دوست دارم و از طرف دیگر آشنایی با علیرضا نادری در مقام یك نمایشنامه‌نویس باعث می‌شود نگاه انسان به زندگی تغییر كند.

“سعادت لرزان مردمان تیره روز” به كارگردانی محسن علیخانی از آن نمایش‌هایی است كه حرفی برای گفتن دارد. بازخوانی و بازتولید اینكار اگر بتواند دل ۲۰ نفر را بلرزاند، توانسته رسالت خود را انجام دهد. علاقه من به حضور در این نمایش تنها به دلیل بار نوستالژیك آن نیست، بلكه نوع نگاه این نمایش نسبت به سال‌های گذشته بسیار تغییر كرده كه این خود قابل توجه است.

نقش‌هایی كه به ستاره اسکندری پیشنهاد نشد

اسكندری با اشاره به حضور خود در سینما بیان كرد: در سینما فیلم‌های بسیاری هستند كه دوست داشتم در آن حضور داشته باشم اما هرگز بازی در این فیلم‌ها به من پیشنهاد نشد، به همین دلیل می‌توان گفت بخش كمی از حضور كمرنگ من در سینما خودخواسته و بخش اعظم آن به دلیل پیشنهادهای كم بوده است. البته طی دو سال گذشته پیشنهادهای مختلفی در حوزه سینما و در ژانرهای مختلف به من شده و بخشی از بازی‌هایی كه در سینما داشته‌ام مانند فیلم “فردا” به كارگردانی مهدی پاكدل و ایمان افشاریان بوده كه در گروه سینمایی “هنر و تجربه” اكران شده است.

بازیگر سریال تلویزیونی “فاکتور هشت” توضیح داد: با توجه به پیشنهادهایی كه در حوزه سینما به من می‌شود، فكر می‌كنم جنس بودن من در هنر هفتم به فضای فیلم‌هایی از جنس “فردا” نزدیك‌تر است. نمی‌توانم مانند برخی از همكارانم بگویم كه در سینما پیشنهادهای زیادی به من شده اما به دلیل ضعف در فیلمنامه آن را نپذیرفتم بلكه واقعیت این است كه من جایی در آن بخش سینما نداشتم و زمانی كه می‌خواستم در این هنر گام بگذارم سیاست‌های سینما به سمت دیگری چرخید كه چندان جایی برای ستاره اسكندری وجود نداشت.

اسكندری گفت: من راه دیگری جز تكیه به تخصص بازیگری بلد نیستم و دوست هم ندارم كه بلد باشم، اگر هم جایی حضور داشتم صرفا برای تخصص بازیگری بوده و هیچ‌گاه از رابطه برای حضور در پروژه‌ای استفاده نكرده‌ام.

وی ادامه داد: نزدیك به ۳ سال است با تلویزیون همكاری نداشته‌ام و علت آن كاملا مشخص است. متاسفانه در برخی مقاطع منتقدان دلسوز و خودی را هم برنمی‌تابند و در چنین شرایطی انتقادها تبدیل به دشمنی می‌شود. من هم در چنین شرایطی ترجیح می‌دهم، همانطور كه مدتی از تئاتر فاصله داشتم و طی چند سال اخیر تنها یك بار با علی رفیعی روی صحنه تئاتر رفتم، از تلویزیون نیز فاصله بگیرم. وی با گلایه از مدیران تلویزیون بیان كرد: متاسفانه در این مدت هیچ‌گاه از من پرسیده نشده كه چرا در تلویزیون حضور ندارم، این درحالی است كه به عنوان یك بازیگر در موفقیت برخی از سریال‌هایی كه در گذشته پخش می‌شد سهیم بودم. این سال‌ها خیلی راحت یاد گرفته‌ایم كه از كنار هم رد شویم و این برای من عجیب است كه یك هنرمند از عرصه تلویزیون و سینما می‌رود و هیچكس از آنها نمی‌پرسد كه چرا رفته‌اند.

بازیگر سریال “تعبیر وارونه یك رویا” ادامه داد: متاسفانه اهالی رسانه و مدیران تلویزیونی نیز چندان در این مورد پیگیری نمی‌كنند. به خاطر دارم رضا رشید پور یك بار در برنامه “مثلث شیشه‌ای” از من پرسید كه شما از سكوی پرتاب سریال “نرگس” می‌توانستید برای ورود به سینما استفاده كنید، چرا این كار را نكردید و چرا در سینما موفق نبودید و بعد من گفتم من یك بازیگر هستم و باید به من پیشنهاد شود، این سوال را باید از تهیه‌كنندگان و كارگردانان بپرسید كه چرا بازیگرانی مانند من در سینما حضور ندارند.

ستاره اسکندری : كسی از هنرمندان نمی‌پرسد كجا هستید

وی تاكید كرد: البته طی سال‌های اخیر دوباره سیستم بازیگری بر سینما حاكم شده و من از حضور بسیاری از دوستان بازیگر به عنوان متخصصان بازیگری در سینما بسیار خوشحال هستم، اما در بخشی از نبودن‌ها این بازیگر نیست كه مقصر است. بازیگر فیلم سینمایی “قصه پریا” به كارگردانی فریدون جیرانی ادامه داد: سال‌ها در سینما صحبت این بود كه این صنعت باید پیشرفت كند، اما این پیشرفت به چه قیمتی است؟ به هر حال من دوره‌ای را در زندگی خود دیده‌ام كه صنعت سینما سرجای خود بود و اندیشه سالاری و متخصص سالاری در سینما حاكم بود.


در این سال‌ها كه شامل اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ بود، ما به عنوان مخاطبان سینما و تئاتر می‌رفتیم تا كار كارگردانانی مانند بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، رخشان بنی اعتماد را ببینیم. چه اتفاقی افتاد كه معنی چرخه اقتصادی در سینمای ایران تغییر كرد و بعدها شرایط به گونه‌ای شد كه هدف‌ها برای مردم متفاوت شد و سیاست‌ها به سمت دیگری رفت.

ستاره اسکندری : تفاوتی میان سینمای تجاری و هنری نیست

وی توضیح داد: ما یك سینمای تجاری و یك سینمای هنری داریم، اما اتفاق بد در ۱۵ سال گذشته این بود كه هیچ تفكیكی بین سینمای تجاری و دیگر انواع سینما در كشور وجود نداشت و ما هرگز نتوانستیم بگوییم یك فیلم تجاری است یا هنری و چرا كارگردانانی كه ما به اندیشه آن اتكا می‌كردیم امروز به سمت تولید فیلم‌های تجاری می‌روند. در چنین شرایطی تعداد بسیاری از متخصص‌ها در حوزه سینما و تلویزیون ریزش كردند. بازیگر سریال “شوق پرواز” بیان كرد: در چنین شرایطی وقتی فشار زیاد شد كارگردانانی مانند ناصر تقوایی خانه نشین شدند و این یك اتفاق دردناك در سینمای ایران است.

اسكندری در پایان گفت: در تلویزیون این گزیده كاری كمتر بوده است. هرچند تلویزیون به عنوان یك رسانه عامه پسندتر تعریف شده است، اما من به عنوان یك بازیگر تمام تلاش خود را كرده‌ام تا هرگز در این رسانه كلیشه نشوم. این خطری است كه بسیاری از همكاران من در تلویزیون را تهدید كرده است و برخی از آنها نیز دچار این كلیشه شده‌اند، به گونه‌ای كه در همه سریال‌ها حضور داشته‌اند و این حضور باعث یكسان دیده شدن آنها شده است. به همین دلیل كارنامه كاری من در تلویزیون یك كارنامه متنوعی است و از مثبت‌ترین نقش‌ها تا منفی‌ترین نقش‌ها مانند معتاد و الكلی را بازی كرده‌ام و همیشه سعی كرده‌ام تا سطح سلیقه مردم در حوزه بازیگری را ارتقا دهم.

منبع : خبرگزاری مهر

عضویت در خبرنامه پاسینیک

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار