کامپیوتر و سخت افزار

اولین کارت گرافیک تک شیار GeForce RTX 4060 Ti با ظرفیت 16 گیگابایت در راه است


در حالی که ممکن است در نگاه اول، پردازنده گرافیکی RTX 4060 غیر Ti با توان 115 وات یک انتخاب عالی برای طراحی تک اسلات به نظر برسد، اما تا به الان نتوانسته است آنچنا توجه شرکای تجاری انویدیا را به خود جلب کند. اکثر شرکت‌ها تمایل دارند تلاش خود را بر روی طراحی‌های حجیم‌تر دو فن و دو شیار متمرکز کنند، که به دلیل کاهش صدای فن کارت و همچنین زیبایی‌شناسی‌، خیلی بیشتر مورد علاقه گیمرها قرار می‌گیرد. اما حالا نشانه‌هایی از اولین کارت گرافیک تک شیار GeForce RTX 4060 Ti با ظرفیت 16 گیگابایت به چشم می‌خورد که شرکت Colorful پشت آن قرار گرفته است.

MSI از GeForce RTX 4060 Gaming MLG Edition با رنگ قرمز رونمایی می‌کند

کارت گرافیک تک شیار GeForce RTX 4060 Ti ویژه بخش خاصی از بازار سخت افزار

به همین ترتیب، مدل RTX 4060 Ti با توان 165W نیز در این زمینه کمتر مورد توجه قرار گرفته است، زیرا تنها تعداد کمی از شرکت‌ها کارت‌های Mini-ITX خود را بر اساس این پردازنده عرضه کرده‌اند. با این حال، معرفی یک مدل کارت 16 گیگابایتی نشان می‌دهد که کاربرانی که به پردازنده‌های گرافیکی با ظرفیت بالا برای کارهای با حافظه فشرده نیاز دارند، به‌ویژه هنگام کار در یک محیط کلاستر، ممکن است به چنین راه‌حلی نیاز پیدا کنند. به نظر می‌رسد Colorful در حال آماده‌سازی کارت گرافیک RTX 4060 Ti با ظرفیت 16 گیگابایت است که این بخش خاصی از بازار را هدف قرار داده است.

کارت گرافیک تک شیار RTX 4060 Ti

طول این کارت 26.7 سانتی متر است و تنها یک شیار (با مشخصات ارتفاع 2 سانتی متر) را اشغال می‌کند. این کارت گرافیک دارای یک خنک کننده باریک به سبک دمنده است که هوا را از طریق شکاف کوچکی که بالای کانکتورهای نمایشگر قرار دارد خارج می‌کند. با توجه به مشخصات باریک کارت و فن نسبتا کوچک، انتظار می‌رود که صدایی نسبتا زیادی تولید کند. با این وجود، با توجه به سناریوهای استفاده در نظر گرفته شده برای چنین کارت‌هایی، سطوح نویز ممکن است نگرانی قابل توجهی نباشد.

یکی از ویژگی‌های جالب این محصول، قرار دادن کانکتور برق 8 پین در پشت است که بیشتر در پردازنده‌های گرافیکی ورک استیشن استفاده می‌شود. این مدل دارای یک پردازنده گرافیکی AD106 با 4352 هسته CUDA و مجهز به 16 گیگابایت حافظه GDDR6 است، اگرچه به عرض گذرگاه 128 بیتی و پهنای باند 288 گیگابایت بر ثانیه محدود شده است. شایان ذکر است که رابط PCIe آن نیز به 8 خط محدود شده است، اما در عوض این امکان را به کاربران می‌دهد تا تعداد بیشتری از این کارت‌ها را در سیستم خود نصب کنند.

کارت گرافیک تک شیار RTX 4060 Ti

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد قیمت و یا اثری از چنین کارت گرافیکی در سایت Colorful وجود ندارد. این امکان وجود دارد که مانند بیشتر کارت‌های دارای خنک کننده‌های دمنده، به طور غیررسمی به OEMها و شرکت‌های یکپارچه سازی سیستم فروخته شود، زیرا انویدیا از رقابت کارت‌های GeForce با محصولات ایستگاه کاری بسیار گران RTX ADA اصلا راضی نخواهد بود.

برای کاربرانی که به دنبال راه‌حل‌های مشابه هستند، گزینه‌های جایگزین شامل طراحی RTX 4060 با فن سه‌گانه و حافظه پایین یا مدل RTX 4000 SFF ADA NVIDIA با 20 گیگابایت حافظه و دارای پردازنده گرافیکی AD104 وجود دارد که حداقل دو برابر هزینه دارد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز