کامپیوتر و سخت افزار

شکستن رکورد جدید فرکانس با اورکلاک پردازنده اینتل Core i9-14900KF


به نظر می‌رسد آخرین سری پردازنده‌های مرکزی اینتل پیشرفتی جزئی داشته و سرعت کلاک آن در مقایسه با نسل سیزدهم، تنها مقدار بسیار کمی افزایش داشته است. با این حال، هنگامی که این CPUها با مادربردهای بهبود یافته Z790 ترکیب می‌شوند، فرصتی برای یک اورکلاک متفاوت ایجاد می‌کند، درست همان‌طور که تیم ASUS ROG OC آن را نشان دادند. در آزمایشگاه‌های ایسوس، کارشناسان اورکلاک مانند SkatterBencher، Elmor، Shamino و Bing با یکدیگر همکاری کردند تا با اورکلاک کردن Core i9-14900KF به سوی شکستن رکورد سرعت کلاک و جابه‌جایی مرزهای محدودیت حرکت کنند.

پردازنده های اینتل نسل چهاردهم به صورت رسمی با قیمت‌های مشابه نسل سیزدهم معرفی شدند

عبور از مرز 9.04 گیگاهرتز با پردازنده مرکزی اینتل Core i9-14900KF

این تیم، برای دستیابی به فرکانس 9.1 گیگاهرتز از هلیوم مایع استفاده کرد، یک روش متفاوت برای خنک کاری که در مقایسه با نیتروژن مایع برای اورکلاک‌های سطح بالا در حال محبوب‌تر شدن است. آنها برای رسیدن نتیجه مورد نظر یک هفته تلاش کردند که در نهایت منجر به ثبت رکوردهای جهانی فراوانی برای فرکانس شد، هرچند که نمی‌توان همه‌ی آنها را از طریق CPU-Z تأیید کرد. توسعه‌دهندگان این ابزار تأیید کرده‌اند که تا پیش از راه‌اندازی نسل چهاردهم سری Core، برخی اورکلاکرها تلاش کردند تا CPU-Z را برای اعتبارسنجی با فرکانس‌های مصنوعی دستکاری کنند. اما خبر خوب این است که تیم توسعه CPU-Z به سرعت این تلاش‌ها را برای حفظ یکپارچگی فرآیند اعتبار سنجی شناسایی کرده و به صورت ویژه آنها را مورد بررسی قرار داده است.

مادربرد مورد استفاده آنها ROG Maximus Z790 Apex Encore است، آخرین مادربرد اورکلاک ایسوس، این تیم در نهایت موفق شد به فرکانس چشمگیر 9043.92 مگاهرتز دست پیدا کند که درواقع دومین باری بود که آنها از 9 گیگاهرتز فراتر رفتند و دومین باری بود که دستاورد آنها به طور رسمی توسط ابزار CPU-Z تایید شد. بنابراین دیگر شکی در موفقیت آنها در شکستن رکورد فرکانس کلاک با پردازنده Core i9-14900KF باقی نمی‌ماند.

رکورد کلاک Core i9-14900KF
رکورد کلاک Core i9-14900KF

امتیاز به دست آمده در حال حاضر به عنوان بالاترین فرکانس ثبت شده برای یک پردازنده مرکزی دسکتاپ رده مصرف کننده عمومی است که توسط رتبه بندی HWBOT تأیید شده است. متأسفانه، سرعت کلاک خیره کننده 9.1 گیگاهرتزی که در این تلاش به دست آمده است را نمی‌توان فعلا به صورت رسمی تایید کرد، اما به نظر می‌رسد که این یک مشکل فنی است که احتمالا در آینده نزدیک حل خواهد شد.

رکورد کلاک Core i9-14900KF

اما به هر حال، المور و تیمش اکنون جایگاه برتر را در رتبه بندی HWBOT به دست آورده‌اند و از امتیاز قبلی خود نسبت به سال گذشته که با سری سیزدهمین نسل Core اینتل به دست آورده بودند، پیشی گرفته اند. این نشان دهنده یکه‌تازی مداوم آنها در زمینه اورکلاک شدید است.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز