زمین لرزه نپال و تصاویر مربوط به آن

زمین لرزه نپال به روایت تصویر

عمق فاجعه زمین لرزه نپال به روایت تصویر

کشور نپال که از آن به عنوان بام جهان نام برده می شود یکی از مناطق زلزله خیز جهان به شمار می رود. قله معروف اورست (بلند ترین رشته کوه جهان) در این کشور قرار دارد.

زلزله ای به بزرگی ۷٫۹ در مقیاس ریشتر ظهر شنبه ۲۵ آوریل غرب نپال را تکان داد که به کشته شدن بیش از دوهزار نفر و مجروح شدن تعداد بیشماری منجر شد. زلزله در ساعت ۱۱:۳۰ صبح (به وقت محلی) به وقوع پیوست. محل وقوع این زمین لرزه بین کاتماندو، پایتخت و پوکارا، دومین شهر بزرگ این کشور گزارش شده است. بر اساس جدیدترین آمار بر اثر زلزله شدید در نپال تاکنون دست‌کم ۲۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. بیش از شش‌هزار نفر نیز در جریان رخ دادن زلزله مجروح شده‌اند.
شدت این زلزله به حدی بوده که ساکنان مناطق شمالی هند و بنگلادش نیز آن را احساس کردند. زلزله در عمق ۱۵ کیلومتری زمین روی داد و بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول کشید. این شدیدترین و بدترین زلزله در نپال از ۸۱ سال گذشته به این طرف اعلام شده است. زلزله قبلی نپال در سال ۱۹۳۴ و با قدرت ۸٫۳ ریشتر روی داد که طی آن ۱۰هزار تن جان خود را از دست دادند. نپال از کشورهای جهان خواسته است تا برای مقابله با پیامدهای این زلزله ویرانگر، به این کشور کمک های انسانی ارسال کنند.
به نقل از خبرگزاری ها این زلزله مهیب با ویرانی گسترده بناها در پایتخت نپال خرابی های گسترده ای بر جا گذاشته است. سازمان های امداد رسان در حال کمک و امداد به آسیب دیدگان این زلزله مهیب هستند. همچنین اعلام شده که دهها نفر نیز به دلیل این زلزله در هند و بنگلادش کشته شده اند. رسانه های خبری آخرین آمار قربانیان تبت را ۱۳ کشته و ۳۱ زخمی، در شمال هند ۲۰ کشته و ده ها زخمی و در بنگلادش نیز ۱۰ کشته و ده ها زخمی اعلام کردند.

خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از مرکز تحقیقات لرزه نگاری آمریکا اعلام کرد که این زلزله مهیب علاوه بر تلفات جانی، موجب تخریب منازل مسکونی و تاسیسات زیربنایی نپال نیز شده و ارتباطات فیزیکی و الکترونیکی بخش های مختلف آن کشور ۲۸ میلیونی آسیا را قطع کرده است. رویترز نیز از واژگونی برج “دارهار” و معبد قرن ۱۹ هندوها در کاتماندو خبر داد که جزو میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) است.

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

3 دیدگاه ها

  1. وااااااااااااااااااااااای خدا رحم کنه

  2. این عکسها واقعی هستن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار