زمستان امسال فن آوری FSR 3 در پکیج نرم افزاری HYPR-RX منتشر خواهد شد


مدیر شهریور 4, 1402 دقیقه مطالعه
زمستان امسال فن آوری FSR 3 در پکیج نرم افزاری HYPR-RX منتشر خواهد شد


در نمایشگاه Gamescom 2023 شرکت AMD علاوه بر معرفی دو کارت RX 7800 XT و RX 7700 XT، از فن آوری FidelityFX Super Resolution 3 Fluid Motion که به صورت مخفف FSR 3 آن را می‌شناسیم رونمایی کرد.

این فن آوری که برای رقابت با DLSS 3 ساخته شده است، اصلا محدود به کارت گرافیک‌های AMD و یا نسل خاصی نیست، بنابراین تمام کاربرانی که کارت گرافیک‌های سری 7000 و سری 6000 خانواده Radeon را دارند، در کنار کاربرانی که کارت گرافیک‌های انویدیا سری 40، 30 و 20 خانواده GeForce را دارند، می‌توانند از فن آوری FSR 3 بهره ببرند.

حتی ممکن است این فن آوری روی کارت گرافیک‌های ARC-A اینتل نیز قابل اجرا باشد، هرچند AMD هنوز در این مورد صحبتی به میان نیاورده است.

فن آوری FSR 3 به مانند DLSS، یک ژنراتور تولید فریم است که به کمک هوش مصنوعی یک فریم را بین 2 فریم پردازش شده توسط کارت گرافیک حدس میزند و آن را به صورت مصنوعی ایجاد می‌کند تا تجربه روانتری از بازی بدست آید. شرکت AMD در نمایشگاه توضیح زیادی از بابت مسائل فنی نداد اما بازی Forspoken را در دقت 4K با 36 فریم در ثانیه اجرا کرد، سپس با اجرای FSR 3 در همان بازی توانست خروجی فریم را به 122 فریم در ثانیه افزایش دهد. این کار به لطف سه فن آوری upscaling + Fluid Motion + Anti-Lag انجام شد.

در دقت 1440p، بازی Forspoken با حداکثر جزییات گرافیکی و RT روشن خروجی 64 فریم در ثانیه داشت که با این فن آوری، به 106 فریم در ثانیه افزایش پیدا کرد. تنظیم Maximum Fidelity فن آوری FSR 3 در عمل مشابه فن آوری DLAA عمل می‌کند و به بازسازی جزییات بازی و خصوصیات AA فن آوری FSR بدون کاهش دقت می‌پردازد.

شرکت AMD دو عنوان بازی Forspoken منتشر شده و بازی Immortals of Aveum را به عنوان بازی‌هایی که از FSR 3 پشتیبانی میکنند معرفی کرده است. شرکت AMD همچنین قول داده است با دیگر توسعه دهندگان بازی برای پشتیبانی از این فن آوری همکاری کند. بازی‌هایی مانند Avatar: Frontiers of Pandora، Cyberpunk 2077، Warhammer II: Space Marine، Frostpunk 2، Alters، Squad، Starship Troopers: Extermination، Black Myth: Wukong، Crimson Desert، و Like a Dragon: Infinite Wealth نیز در آینده از این فن آوری پشتیبانی خواهند داشت.

شرکت AMD در حال مذاکره با کلیه توسعه دهندگان بازی است تا به صورت Native پشتیبانی از FSR 3 را به عناوین و موتورهای بازی اضافه کنند.

شرکت AMD همچنین قول داده است تا فن آوری FSR 3 را به صورت مجتمع در پکیج نرم افزاری Hyper-RX در زمستان امسال عرضه کند. پکیج نرم افزاری Hyper-RX همراه با درایور گرافیک Adrenalin عرضه خواهد شد و شامل سه فن آوری خواهد بود. فن آوری Anti-Lag+، فن آوری Radeon Boost و فن آوری Radeon Super Resolution که البته AMD آن را AMD Fluid Motion Frames نامگذاری کرده است.

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)