کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده های AMD Ryzen بازهم ارزان تر می شوند


در این روزها که مدام خبرهایی از ارزان شدن محصولات سخت افزاری مختلف از کارت گرافیک‌ها تا پردازنده‌های مرکزی مختلف را می‌شنویم. به صورت خاص در این مورد می‌خواهیم به بررسی کاهش قیمت پردازنده های مختلف می‌پردازیم. با توجه به تخفیف‌های جدیدی که توسط آمازون برای پردازنده های AMD Ryzen در نظر گرفته است، می‌توان انتظار داشت که باز هم شاهد ارزان تر شدن این پردازنده‌ها در بین خرده‌فروشان مختلف باشیم.

کاهش 100 دلاری قیمت پردزانده AMD Ryzen 9 7950X3D

چندین پردازنده AMD Ryzen AM4/AM5 ارزان تر می شوند

دو هفته پیش، گزارش‌هایی منتشر شد که می‌گفت پردازنده مرکزی Ryzen 7 5800X3D با قیمت 289 دلار به فروش می‌رسد و حتی یک پیشنهاد 279 دلاری نیز از آن در دسترس است. به نظر می‌رسد، آمازون به تازگی قیمت این پردازنده 8 هسته‌ای با 3D V-Cache را به قیمتی مشابه (280 دلار) کاهش داده است. این پیشنهاد در حال حاضر پایین‌ترین قیمت این پردازنده مرکزی در بین تمام خرده فروشان اصلی است.

پیشنهادات پردازنده مرکزی AMD Ryzen در آمازون (به همراه پیوست):

اما این تمام ماجرا نیست. Ryzen 7 7700X هشت هسته‌ای اکنون با قیمت 289 دلار در دسترس است، در حالی که Ryzen 9 7900 دوازده هسته‌ای برای اولین بار با قیمت 379 دلار عرضه می‌شود. می‌توان گفت که این دو مورد، مهمترین تغییرات قیمت پردازنده‌های Ryzen در آمازون به حساب می‌آیند.

پردازنده AMD Ryzen ارزان

با این حال، نمی‌توان به Ryzen 9 7900X3D دوازده هسته‌ای اشاره نکرد که اکنون با قیمت 520 دلار در دسترس است. همین دو هفته پیش بود که قیمت این پردازنده مرکزی به 534 دلار کاهش پیدا کرد، ولی با این وجود حتی در این محصول هم شاهد کاهش مجدد قیمت هستیم. همین امر در مورد Ryzen 9 7950X شانزده هسته‌ای نیز صدق می‌کند که اکنون به زیر 530 دلار کاهش یافته است.

هر چهار پردازنده مرکزی Ryzen به طور همزمان شامل تخفیف شده‌اند، که به وضوح نشان می‌دهد که این تغییر قیمت برنامه‌ریزی شده توسط خرده فروش بوده است. با این حال، مشخص نیست که آیا سایر خرده‌فروشان نیز از این روند پیروی کنند یا خیر ولی با توجه به روند بازارهای جهانی در چند ماه گذشته احتمال این کاهش قیمت از سوی سایر خرده فروشان به دور از ذهن نیست.

مطالب مرتبط:

امتیاز: 5.0 از 5 (1 رای)