موبایل و فناوری

گران‌ترین در دنیا؛ دولت ترکیه بیشتر از اپل از فروش آیفون درآمد دارد! + قیمت


اقتصاد ترکیه وضعیت مناسبی ندارد و ارزش لیر روزبه‌روز کمتر می‌شود. این کاهش ارزش به‌معنای افزایش قیمت وسایل الکترونیکی وارداتی خواهد بود که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها، آیفون است. حالا طبق گزارشی، آیفون‌ها در ترکیه بالاترین قیمت را در جهان دارند و موضوع جالب‌تر اینکه دولت ترکیه از فروش آن‌ها، بیشتر از خود اپل درآمد کسب می‌کند.

آیفون‌ها در ایالات متحده ارزان‌تر از سایر کشورها به فروش می‌رسند و معمولاً برزیل یا یکی از کشورهای اروپایی میزبان گران‌ترین آیفون‌ها هستند. اما حالا ترکیه در صدر لیست بالاترین قیمت برای آیفون‌ها قرار گرفته است که ظاهراً درآمد مناسبی را برای دولت این کشور به دنبال دارد.

درآمد دولت ترکیه از فروش آیفون‌ها از اپل بالاتر است!

به گزارش گیزموچاینا، نسخه 1 ترابایتی آیفون 14 پرو مکس که در ایالات متحده با قیمت 1599 دلار به فروش می‌رسد، در ترکیه 3273 دلار قیمت دارد که آن را به گران‌ترین کشور دنیا برای خرید این محصول تبدیل می‌کند.

شاید با خودتان فکر کنید که 3273 دلار به‌صورت کامل به حساب بانکی اپل می‌رود، اما درحقیقت این‌طور نیست. اپل تنها 1636 دلار از فروش نسخه 1 ترابایتی آیفون 16 پرو مکس درآمد دارد و باقی آن (1637 دلار) به‌عنوان مالیات به دولت ترکیه می‌رسد. بنابراین دولت از خود اپل به‌عنوان سازنده آیفون، درآمد بیشتری از این گوشی هوشمند دارد.

آیفون 14

باید به این موضوع اشاره کنیم که اپل به‌خاطر سقوط ارزش لیر مجبور به توقف فروش آنلاین محصولاتش در ترکیه شده بود. اگرچه فروش این محصولات دوباره از سر گرفته شد، اما قیمت آن‌ها افزایش چشمگیری پیدا کرد؛ افزایشی که حتی در هفته‌های اخیر هم اتفاق افتاد.

آیفون 14 با 128 گیگابایت حافظه داخلی هم‌اکنون در ترکیه با قیمت 42.499 لیر معادل 1818 دلار به فروش می‌رسد که بیش از دو برابر قیمت 799 دلاری آن در ایالات متحده است. پس از ترکیه، برزیل در لیست بالاترین قیمت‌ها قرار دارد و این گوشی اپل با قیمت 1547.82 دلار در این کشور به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا