کامپیوتر و سخت افزار

اینتل نسخه ویژه هوش مصنوعی پردازنده Meteor Lake را به نمایش گذاشت

[ad_1]

اینتل Meteor Lake یک پردازنده مرکزی رده مصرف کننده نسل بعدی است که دارای طراحی چیپلت تفکیک شده است. یک بخش از این پردازنده یک VPU (واحد پردازش چند منظوره) است که یک پردازنده هوش مصنوعی مبتنی بر فناوری نسل سوم Movidius به حساب می‌آید و همین موضوع این Meteor Lake را به یک نسخه ویژه هوش مصنوعی تبدیل کرده است. فناوری نسل سوم Movidius بخشی از شرکتی بود که اینتل در سال 2016 آن را خریداری کرد.

اینتل تمرکز خود را بر روی افزایش شتاب هوش مصنوعی گذاشته است

در حال حاضر، اینتل اعتقاد دارد که بهترین موقعیت برای افزایش شتاب هوش مصنوعی در پلتفرم مصرف کننده است. معرفی امروز اولین نمایش از قابلیت‌های هسته هوش مصنوعی Meteor Lake است و بیان می‌کند که شرکت‌های زیادی اکنون با اینتل همکاری می‌کنند تا از این هسته هوش مصنوعی کم مصرف استفاده کنند.

یکی از اساسی ترین ویژگی‌‎های Meteor Lake VPU ویرایش و فیلتر کردن ویدیو به صورت بلادرنگ است. این پردازش‌ها شامل جلوه‌های تاری، جایگزینی پس‌زمینه، ویژگی تماس چشمی (احتمالاً مشابه NVIDIA Broadcast Eye Contact) یا تشخیص حرکت است. هسته هوش مصنوعی حتی برای ضبط حرکت جهت استفاده در موتور گرافیکی Unreal Engine نیز قدرت کافی را دارد.

هوش مصنوعی Meteor Lake
هوش مصنوعی Meteor Lake

با این حال، هسته VPU این پردازنده به اندازه‌ای قدرتمند خواهد بود که تجربیات هوش مصنوعی مولد مانند پشتیبانی Stable Diffusion را فعال کند. البته، آن مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند روی هر چیزی با حافظه کافی اجرا شوند، اما شتاب CPU/GPU/APU است که این فرآیند را به طور قابل توجهی سریع‌تر می‌کند. اینتل با شرکت‌هایی مانند GIMP و Adobe کار می‌کند تا این تجربیات را بر روی یک Meteor Lake VPU رده مصرف کننده ارائه دهد، و نسخه نمایشی آن نیز روی یک پلت فرم موبایل بود.

هوش مصنوعی Meteor Lake

و در مورد دموها، اینتل پردازنده مرکزی Meteor Lake خود را با 16 هسته و 22 رشته به نمایش گذاشته است. به گفته Wccftech، که در طول این نمایش حضور داشتند، این پیکربندی CPU 6+8+2 یک CPU موبایل Meteor Lake-P خواهد بود. این پیکربندی غیرمعمول به هسته‌های عملکرد و کارآمد در قالب CPU و SoC اشاره دارد. این پردازنده مرکزی در 0.37 گیگاهرتز به حالت بیکار بود و دارای کلاک پایه 3.1 گیگاهرتز است. این پردازنده دارای 1.6 مگابایت کش L1، 18 مگابایت کش L2 و 24 مگابایت حافظه L3 است.

هوش مصنوعی Meteor Lake
هوش مصنوعی Meteor Lake

نسخه‌ی دموی Stable Diffusion برای GIMP و بعداً یک پلاگین با وضوح فوق العاده را نشان می‌دهد که هر دو بر اساس ابزار یادگیری عمیق OpenVINO اینتل کار می‌کنند. انتظار می‌رود اینتل Meteor Lake تا پایان سال جاری برای لپ‌تاپ‌ها عرضه شود. این شرکت تا کنون در مورد گزارش‌هایی مبنی بر لغو Meteor Lake-S اظهار نظری نکرده است، اما این احتمال وجود دارد که چنین پردازنده‌هایی عرضه شوند. نکته‌ای که ممکن است توجه به آن مهم باشد این است که VPU در تمام پردازنده‌های Meteor Lake، از جمله انواع دسکتاپ فرضی “F” که معمولاً فاقد پشتیبانی گرافیکی یکپارچه هستند، در دسترس خواهد بود.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز