عمومی

معرفی و بررسی کتاب شازده کوچولو

در سال 1943 شاهکار سنت اگزوپری به نام شازده کوچولو به چاپ رسید. حوادث این کتاب دارای نکته‌های عمیق و دقیق روانی همراه بوده است.

شازده کوچولو یکی از مهمترین آثار این نویسنده به شمار می‌رود. این کتاب در قرن اخیر سومین کتاب پر خواننده جهان است. این کتاب برگرفته شده از داستانی واقعی است؛ در دل شن‌های صحرای موریتانی برای اگزوپری روی داده است.

ایده داستان شازده کوچولو

در سال 1935 هواپیمای سنت اگزوپری، برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد.در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرود آمد. همین حادثه سبب الهام شازده کوچولو شد. شخصیت قهرمان داستان خلبانی بی نام است؛ او پس از فرود با پسربچه‌ای آشنا می‌شود.

پسر بچه برای خلبان از گل سرخ محبوبش می‌گوید: دل در گرو عشق او دارد، از دیگر اخترک‌ها تعریف می‌کند و از روباهی که روی زمین ملاقات کرده است.

شخصیت‌های داستان

اصلی‌ترین و مهمترین خصیت داستان، گل سرخ است. گلی که تمام داستان بر اثر اختلاف او با شازده شکل می‌گیرد. گل درواقع نماد خوبی و سرخ بودن آن نماد عشق است. به گفته شازده کوچولو یک گل دارد که طبق خودش بسیار ضعیف اما مغرور است. ایده شخصیت گل سرخ کاملا معشوق نویسنده را تمام غرور و ناز تصویر می‌کند.

شازده نماینده کودک درون نویسنده بود. این کودک بسیار صادق، کنجکاو و عاشق است. در قسمتی از داستان او با موجود بسیار عاقلی به نام روباه ملاقات می‌کند.

روباه نماد دوستی است؛ روباه به شازده اهمیت محبت و علاقه را یاد آور می‌شود.

 

معرفی و بررسی کتاب ملت عشق پرفروش ترین کتاب ترکیه

کتاب ملت عشق رمانی است که در کشور ترکیه بیش از 500 بار به چاپ رسیده است. این کتاب موفق شده است عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه را به خود اختصاص دهد. این رمان در ایران نیز با استقبال خوبی روبه رو شده است و تنها یک ترجمه از این کتاب بیش از 50 بار به چاپ رسیده است.

باید به این موضوع اشاره کرد که واکنش‌ها نسبت به این کتاب بسیار متفاوت است. برخی ملت عشق را بهترین کتابی که تا به حال خوانده‌اند می‌دانند. در این رمان قواعد خواندنی شمس تبریزی آمده است. این قاعده‌ها با نام چهل قاعده عشق و یا چهل قاعده شمس تبریزی معروف است.

درباره کتاب ملت عشق

این رمان نوشته الیف شافاک نویسنده ترک تبار است. شافاک یکی از معروف‌ترین نویسنده‌های فمینیست ترکیه است. کتاب ملت عشق یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های این نویسنده است.

در این کتاب دو داستان به شکل موازی روایت می‌شود. روایت معاصر مربوط به زنی متاهل و خانه‌دار و غمگین به اسم اللا است. اللا برای یک انتشاراتی شروع به کار می‌کند. در این انتشارات کتابی به اللا برای ترجمه سپرده شده است. او از طریق همین کتاب با تصوف نیز آشنا شده است و زندگی وی به همین سبب دچار تحول می‌شود.

روایت دوم آن داستانی مربوط به قرن سیزدهم است. داستان درویش فارس و اهل تصوف به نام شمس تبریزی و رابطه او با مولانا بزرگ‌ترین شاعر اهل تصوف را روایت می‌کند.

نویسنده کتاب ملت عشق

الیف شافاک در سال 1971 در فرانسه از پدر و مادری ترکیه‌ای به دنیا آمد.او نوشتن کتاب را از اوایل دهه نود میلادی نیز شروع کرد. چندین آثار از این نویسنده به زبان فارسی ترجمه شده است؛ از جمله آن‌ها می‌توان به مرید معمار، شرافت و حرامزاده استانبول اشاره کرد.

برای خواندن ادامه این مطالب و مشاهده مطالب مرتبط با کتاب و موسیقی به سایت ملوبوک مراجعه کنید.

 

ملوبوک؛ سایت بررسی و معرفی کتاب و حواشی موسیقی

سایت ملوبوک فعالیت خود را از اواسط آبان 1400 شروع کرده‌است. این سایت مرتبط با صفحه فرهنگ، بر آن است تا به معرفی و بررسی کتاب‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله: ادبی، روانشناسی، تاریخ، اطلاعات عمومی و … بپردازد. علاوه بر آن در وجه دیگر فعالیت خود به معرفی سبک‌های موسیقی و خواننده‌های سرشناس دنیای آن می‌پردازد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا