پارک ملی یالا سریلانکا بهترین مکان برای تماشای حیات وحش

پارک ملی یالا سریلانکا بهترین مکان برای تماشای حیات وحش

پارک ملی یالا، پربازدیدترین و دومین پارک بزرگ در سریلانکا 

اگر به تماشای حیات وحش علاقمندید،پارک ملی یالا سریلانکا، یکی از بزرگ ترين پارک های حیات وحش دنیاست که در ادامه اطلاعات بیشتری را درباره آن برای شما بیان خواهیم کرد.
سریلانکا جزیره ای واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند است.
پایتخت سیاسی سریلانکا سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری آن شهر کلمبو است. سریلانکا اخیرا توانسته است اسم خود را در فهرست مقاصد مشهور توریستی دنیا به ثبت برساند. این ‏کشور به لحاظ برخورداری از طبیعتی زیبا، پارک های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی همواره توجه گردشگران زيادي را بخود جلب نموده است‎.

پارک ملی یالا در جنوب شرقی سریلانکا و ۱۲ کیلومتری کیریندا( Kirinda) قرار گرفته است. فاصله پایتخت سریلانکا، کلمبو تا این پارک حدود ۳۰۰ کیلومتر است. پارک ملی یالا در مساحتی بالغ بر ۱۲۶۸ کیلومتر مربع قرار گرفته و پوشش گیاهی اش شامل جنگل، دشت و بوته زار است. حیات وحش این پارک بسیار قابل توجه است و احتمالش زیاد است که پلنگ، فیل،بوفالو، کروکودیل و میمون ها را از نزدیک مشاهده کنید.

پارک ملی یالا پر بازدیدترین پارک در سریلانکا است. در سال 2002 حدود 156.867 گردشگر از این پارک بازديد کردند. خارجیان، به خصوص اروپایی ها، 30٪ از کل بازديد کنندگان را تشکیل می دهند.بسياري از پرندگان نادر را میتوان در پارک ملی یالا مشاهده کرد

آب و هوای پارک ملی یالا

پارک ملی یالا علی رغم پوشش گیاهی سرسبز آن، به ویژه در فصل موسمي، در محیطی گرم و نیمه خشک قرار دارد. دما از 26 تا حدود 38 درجه متغیر است. از ماه سپتامبر تا دسامبر یالابيشترین ميزان بارش خود را تجربه می کند.

تنوع زیستی در پارک ملی یالا

پارک یالا دارای یک تنوع از اکوسیستم از جمله جنگل های مرطوب موسمي، جنگل های موسمي خشک، جنگل نیمه برگریز، جنگل خار، مراتع، باتلاق، تالاب، و سواحل شنی است. پارک یالا در بین تمام پارک های ملی بهترین مکان برای تماشای حیات وحش است. در این پارک میتوانید گروه های رنگارنگ لک لک را ببینید که در سواحل تالابی پرسه می زنند و کروکودیل ها در گوشه ای آفتاب می گیرند و چرت می زنند. طاووس ها با پرهای زیبا و رنگارنگشان در بین جنگل خودنمایی می کنند و میمون ها هم در گوشه و کنار از شاخه ها آویزان شده اند.

در مجموع بیش از ۳۲ گونه پستاندار در این پارک زندگی می کنند. گونه های در حال نابودی و نادر مانند خرس تنبل، پلنگ، فیل، بوفالوی آبی، گراز وحشی، گوزن خال دار، آهوی قهوه ای و شغال طلایی هم در پارک ملی یالا تحت حفاظت زندگی می کنند.

گفته می شود پلنگ های پارک ملی زیرگونه هایی از همسایگان هندی خود هستند. پلنگ ها تقریباً در همه جای پارک زندگی می کنند و میتوان آنها را دید. با این حال، بهترین زمان برای تماشای پلنگ ها بین ماه های ژانویه تا جولای است.

تصاویراز حیات وحش پارک ملی یالا

منبع:  بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار