عمومی

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

معرفی ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

مجله آمریکایی “منابع مالی جهانی” به تازگی رتبه بندی ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا را منتشر کرده است. این فهرست بر اساس اطلاعات بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تدوین شده است و قدرت خرید هر شهروند با در نظر گرفتن هزینه نسبی زندگی و سطح تورم در آن مورد اندازه گیری قرار گرفته است.

به گزارش این مجله ثروتمندترین کشورهای جهان از رتبه اول تا سوم، به ترتیب قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور هستند و برونئی، کویت، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آمریکا، سوئیس، عربستان سعودی، بحرین، هلند، ایرلند، استرالیا، اتریش، سوئد، آلمان، تایوان، کانادا، دانمارک ، عمان، ایسلند، بلژیک و فرانسه در رده های بعدی قرار دارند. فقیرترین کشورهای جهان هم در این رتبه بندی آفریقای مرکزی، کنگو و مالاوی معرفی شده اند.

در ادامه به معرفی ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا به ترتیب از رتبه اول ثروتمند تربن تا رتبه دهم فقیر ترین کشور جهان از درآمد سرانه ۱۴۶۰۰۰ تا ۶۳۹ دلارمی پردازیم.

قطر رتبه اول ثروتمندترینکشور جهان،درآمد سرانه ۱۴۶ هزار دلار

قطر به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی مایع به شمار میرود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع٬ پایه های اقتصاد این کشور هستند که بیش از ۷۰ درصد از درآمد کل و همچنین بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. اتباع قطر تنها ۱۲ درصد از کل جمعیت ۲٫۲ میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند. قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید، اما امروزه قطر یک قدرت بزرگ در جهان عرب است.

کشور قطر در سال ۲۰۱۵ نیز خود را با درآمد سرانه ۱۴۶۰۰۰ دلار در صدر لیست ثروتمندترین ها قرار داد و بر اساس گزارشات این روند با سرعت بالایی رو به رشد ‏حرکت خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۲ که میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال هستند ادامه پیدا می کند. ‏ ‏

‏  لوکزامبورگ رتبه دوم ثروتمندترین کشور جهان ،درآمد سرانه ۹۴ هزار دلار

لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپا است که در میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوع اش تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش های صنعتی است. با جمعیت کمی بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر٬ لوکزامبورگ جزو هشتمین کشور کم جمعیت اروپا به شمار میرود.

سنگاپور رتبه سوم ثروتمندترین کشور جهان ،درآمد سرانه۸۵ هزار دلار

سنگاپور کشور-شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است بسیار با یک جمعیت ۵٫۳ میلیونی توسعه یافته است. سنگاپور دومین کشور-شهر مستقل متراکم پس از موناکو می باشد.

برونئی رتبه چهارم ثروتمندترین کشور جهان ،درآمد سرانه ۸۰ هزار دلار

درآمد نفت، بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل میدهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارج از کشور و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک میکنند. برونئی سومین تولید کننده نفت در جنوب شرقی آسیا است. همچنین چهارمین تولید کننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور ۴۱۸۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

کویت رتبه پنجم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سرانه ۷۲ هزار دلار

کویت نزدیک به ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده نفت در اوپک است. نفت٬ نزدیک به نیمی از تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصد از درآمد حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل میدهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت معادل ۳٫۲۸ دلار آمریکا است.

 نروژ رتبه ششم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سرانه ۶۸ هزار دلار

نروژ دارای بزرگترین صندوق های ثروت ملی در جهان است. بسیاری از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. با جمعیت بیش از پنج میلیون، این کشور دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

امارات متحده عربی رتبه هفتم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سالانه ۶۸ هزار دلار

امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی ۵۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ که به شدت به نفت متکی است و بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تامین میکند.

هنگ کنگ رتبه هشتم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سرانه ۵۷٫۶۷۶ هزار دلار

هنگ کنگ یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیشتر به خاطر آسمان خراش‌های عظیم‌اش مشهور است. دو درآمد عمده هنگ کنگ از کشتیرانی و خدمات مالی است.

ایالات متحده امریکا رتبه نهم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سرانه ۵۷ هزار دلار

ایالات متحده آمریکا در اواسط سال ۲۰۱۵ با تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۹۱۴ تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری و همچنین دومین تولید کننده است. آمریکا میزبان بورس اوراق بهادار نیویورک است که بزرگترین بازار سهام در جهان به شمار میرود. ایالات متحده دارای جمعیت کل ۳۲۲ میلیونی است که به عنوان سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند به حساب میاید.

 سوئیس رتبه دهم ثروتمندترین کشور جهان،درآمد سرانه ۵۶ هزار دلار

سوئیس که تولید کننده شکلات و ساعت های لوکس است یکی از ثروتمندترین کشور جهان به شمار میرود. سیاست امنیت پولی بلند مدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده است که در زمره بزرگترین مرکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

جمهوری آفریقای مرکزی رتبه اول فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۶۳۹ دلار

جمهوری آفریقای مرکزی فقیرترین کشور جهان همچنین یکی از کم توسعه ترین کشورها می باشد. این کشور سالهاست که گرفتار فساد، فقر و خشونت ‏است. این کشور محصور در خشکی بوده و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را بیابان ‏فرا گرفته‌ است.‏‏‏ متوسط در آمد مردم این کشور سالانه ۶۳۹ دلار می باشد.‏‏‏‏

جمهوری دموکراتیک کنگو رتبه دوم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۷۵۳ دلار

جمهوری دموکراتیک کنگو دومین کشور فقیر جهان است. ارزش منابع معدنی کنگو ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده‌ است که برابر با تولید ناخالص داخلی آمریکا و اروپاست. تصاحب این ‏ثروت غیرعادی زیرزمینی انگیزه اصلی جنگ داخلی این کشور بوده ‌است. کنگو دارای تورمی افسارگسیخته و دارای یکی از ‏پایین‌ترین سطوح زندگی در آفریقا است.‏ متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۷۵۳ دلار است. ‏

مالاوی رتبه سوم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۸۱۹ دلار

مالاوی ‏‎سومین کشور فقیر جهان است. تورم بالا و اتکا به تامین مالی کمک کننده ها منجر به سقوط اقتصادی بیشتر در مالاوی شد. مشکلات اقتصادی مالاوی از سال ‏‏۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین‌المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می‌کردند، کمک خود را به دلیل ‏نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم‌تر شد.‏‏ متوسط در آمد سالانه مردم این کشور ۸۱۹ دلار است.

لیبریا رتبه چهارم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۹۳۴ دلار

لیبریا ‏‎چهارمین کشور فقیر جهان است. این کشور در غرب آفریقا است و مردم آن هنوز از ۲۰ سال جنگ داخلی رنج می برند. با شیوع بیماری کشنده ابولا در سال ‏‏۲۰۱۴ در این کشور میزان فقر و رکود اقتصادی افزایش یافت. ‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۹۳۴ دلار است.

جمهوری بوروندی رتبه پنجم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۹۵۱ دلار

جمهوری بوروندی ‏‏‏پنجمین کشور فقیر جهان ‏‏‏به دلیل بحران های سیاسی که در این کشور آفریقایی رخ داده هیچ توسعه خاصی نداشته است. جنگ داخلی در این ‏کشور تا بحال سبب کشته شدن ۲۰۰۰۰۰ نفر شده است. همین امر موجب گسترش فقر و فساد در این کشور گردیده است. ‏‏‏‏‏‏متوسط درآمد سالانه مردم این کشور ۹۵۱ دلار است.‏‏‏‏

 نیجر رتبه ششم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۱۰۶۹ دلار

نیجر ششمین کشور فقیر جهان، بیست و یکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشورهای آفریقا است. این کشور صخره ای با وجود آنکه از فقیرترین کشورهای دنیا محسوب می شود، دارای منابع نفتی و معادن اورانیوم فراوان است. درآمد سرانه نیجر ۱۰۶۹ دلار است.

موزامبیک رتبه هفتم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۱۲۰۸ دلار

موزامبیک هفتیمن کشور فقیر جهان پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال ۱۹۹۲ اندکی با بهبود شرایط اقتصادی روبرو شد و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می‌برند. نرخ بیکاری در این کشور ۲۱ درصد است و ۷۰ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در موزامبیک ۸ درصد بود. محصولات صادراتی آن شامل آلومینیوم، میگو، بادام هندی، پنبه، شکر، مرکبات و الوار است که به کشورهای هلند (۷/۵۹ درصد)، آفریقای جنوبی (۲/۱۵ درصد) و زیمبابوه (۲/۳ درصد) صادر می‌شود. درآمد سرانه این کشور ۱۲۰۸ دلار است.

اریتره رتبه هشتم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۱۲۱۰ دلار

اریتره هشتمین کشور فقیر جهان در سال ۱۹۹۳ به استقلال دست یافت. این کشور از آن زمان تاکنون درگیری های بسیاری با همسایگان خود از جمله اتیوپی و یمن داشته است. با اینکه مردم اریتره هم اکنون با گرسنگی و کمبود غذا مواجه هستند اما آینده این کشور روشن به نظر می رسد. اریتره در حال حاضر یکی از سریع ترین رشدهای اقتصادی در جهان را دارا است و از انبوه منابعی همانند طلا و مس بهره مند است. درآمد سرانه در این کشور ۱۲۱۰ دلار می باشد.

گینه نو رتبه نهم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۱۳۸۸ دلار

گینه نو نهمین کشور فقیر جهان کشوری غنی از منابع با درآمد پایین‌ است. در حدود ۴۰ درصد از جمعیت این کشور در فقر به سر می‌برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می‌شود. درآمد سرانه در این کشور ۱۳۸۸ دلار است.

ماداگاسکار رتبه دهم  فقیر ترین کشور جهان،درآمد سرانه ۱۴۷۷ دلار

ماداگاسکار دهمین کشور فقیر جهان جزیره ای واقع شده در اقیانوس هند و در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا است که با جمعیتی بالغ بر ۲۲ میلیون نفر چهارمین جزیره بزرگ جهان می باشد. بیشتر مردم مادگاسکار (۹۳ درصد بنابر اعلام صندوق بین‌المللی پول) در فقر به سر می‌برند و کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند. درآمد سرانه در این کشور ۱۴۷۷ دلار است.

گردآوری:اطلاعات عمومی جالب پاسینیک

عضويت در خبرنامه پاسينيک کانال تلگرام پاسينيک

لطفا در نشر دانسته هاي خود کوشا باشيد.چنانچه اين مطلب به نظر شما جالب و مفيد بود آن را از طريق شبکه هاي اجتماعي زير با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا