دروازه‌های قدیم تهران به روایت تصویر

دروازه‌های قدیم تهران به روایت تصویر

تصاویر تاریخی از دروازه‌های قدیم تهران

حدود ۵۰۰ سال پیش تهران روستای بزرگی بیش نبوده است .در این گزارش تصویری با ما همراه باشید تا با دروازه‌های قدیم تهران از جمله دروازه دولاب، دروازه دولت، دروازه خانی‌آباد و … آشنا شوید.

 

به گزارش “موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران” اولين برج و باروی دور تهران به فرمان شاه طهماسب صفوی در سال ۹۶۴ ايجاد شد.دروازه عبدالعظيم به سوی ری، دروازه دولاب، دروازه شميران و دروازه قزوين جزو اولین دروازه‌های تهران هستند.دروازه‌های قدیمی تهران دارای طرح و نقشه كلی بوده که مشابه يكديگر هستند ولی هر يک ویژگی‌های اختصاصی خود را نیز دارند.

 

تصاویر تاریخی از دروازه‌های قدیم تهران از جمله دروازه دولاب، دروازه دولت، دروازه خانی‌آباد و … را در ادامه مشاهده بفرمایید.

۱-دروازه شمیران

دروازه شميران، طاقی هلالی شكل دارد. سر در طاق مستطيل و صاف است.

 

۲-دروازه دولت

حدود ۵۰۰ سال پیش حد شمالی تهران خيابان اميركبير، ميدان سپه و خيابان سپه، حد شرقی خيابان ری، حد جنوبی خيابان مولوی و حد غربی خيابان شاهپور بوده است.

۳-دروازه یوسف‌آباد

 

۴-دروازه گمرک

 

۵-دروازه دوشان تپه

 

۶-دروازه قزوين

 

۷-دروازه دولاب

 

۸-دروازه خانی‌آباد

 

۹-دروازه “شاه عبدالعظيم”

منبع: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران 
عضويت در خبرنامه پاسينيک کانال تلگرام پاسينيک

لطفا در نشر دانسته هاي خود کوشا باشيد.چنانچه اين مطلب به نظر شما جالب و مفيد بود آن را از طريق شبکه هاي اجتماعي زير با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار