کامپیوتر و سخت افزار

AMD Threadripper PRO 7985WX با 64 هسته Zen4 از مدل‌های Zen3 و Zen2 سریع تر است


شرکت AMD در هفته گذشته سری پردازنده‌های Threadripper 7000 خود را معرفی کرد. عرضه واقعی این محصول حدودا برای یک ماه دیگر در نظر گرفته شده است. جالب اینجاست، به نظر می‌رسد اطلاعات شرکت AMD درباره محدودیت بررسی به شرکای خود بسیار مبهم بوده است. در نتیجه، بسیاری از وب‌سایت‌ها در روز معرفی Zen4 Threadripper وقت خود را برای به اشتراک گذاشتن نتایج آزمایش انجام شده تلف نکردند. بیشتر این آزمایش‌ها بر روی سیستم‌های Dell Precision 7875 Tower انجام شد. رقابت میان پردازنده‌های AMD Threadripper PRO 7985WX و سایرین نشان می‌دهد که Zen4 از مدل‌های Zen3 و Zen2 سریع تر است و به عنوان یک برنده واضح ظاهر می‌شود.

با این حال، پوشش خبری تا حدودی فاقد اطلاعات مربوط به مدل‌های با 64 هسته یا کمتر بود. آزمایش اولیه به طور عمده بر روی مدل TR 7995WX با 96 هسته متمرکز شده بود. با این وجود، با داده‌های بیشتر در مورد نسخه 64 هسته‌ای، می‌توان درک عمیق‌تری از اینکه پلتفرم جدیدتر تا چه اندازه در مقایسه با Zen3 TR که با 64 هسته نیز ارائه می‌شد، بهتر است، داشت.

پردازنده AMD Threadripper PRO 7985WX تا چه اندازه در تست‌های اولیه سریع تر از نسل قبلی است؟

به نظر می‌رسد که شخصی قبلاً آزمایش اولیه‌ای را با استفاده از پردازنده TR 7985WX که دارای 64 هسته است، انجام داده است. نتایج این آزمایش کاملا امیدوار کننده است. این آزمایش پردازنده Threadripper PRO 7985WX را با سرعت پایه 3.2 گیگاهرتز و سرعت بوست تا 5.1 گیگاهرتز نشان می‌دهد. همانطور که توسط Tom’s Hardware بیان شده است، این نماینده 18.5 درصد بهبود در سرعت پایه و 13.3 درصد افزایش سرعت بوست نسبت به نسل قبلی، یعنی Ryzen Threadripper PRO 5995WX را نشان می‌دهد. قابل ذکر است که تغییراتی در حافظه نهان L2 اتفاق افتاده است. به این صورت که حافظه نهان L2 در معماری Zen4 دو برابر شده است. همچنین توان مصرفی (TDP) نیز افزایش یافته است و در حال حاضر به 350 وات می‌رسد.

AMD Threadripper PRO 7985WX با 64 هسته Zen4 30 درصد از Zen3 و 60 درصد از مدل‌های Zen2 سریع تر است
نتایج آزمایش‌های اولیه

دیگر مشخصات پردازنده جدید شرکت AMD

علاوه بر این، تغییراتی در پلتفرم صورت گرفته است که از جمله آن می‌توان به اضافه شدن پشتیبانی از حافظه DDR5 اشاره کرد. این موضوع به تنهایی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر نتایج آزمون مصنوعی داشته باشد. همانطور که در رده‌بندی رسمی Geekbench مشاهده می‌شود که مقایسه‌ای بین پردازنده‌های سری Threadripper مبتنی بر Zen3 و Zen2 از شرکت AMD است که همگی آن‌ها دارای یک پیکربندی 64 هسته‌ای هستند.

بر اساس این نتایج، CPU جدید نسبت به پردازنده Zen3 5995WX بین 30 تا 36 درصد در تست‌های تک هسته‌ای و چند هسته‌ای بهبود یافته است. همچنین در مقایسه با پردازنده نسخه Zen2 3995WX بین 63 تا 64 درصد سریع‌تر است. این دستاوردها در واقع کاملاً قابل توجه است.

قیمت و تاریخ عرضه

پردازنده‌های سری Threadripper 7000 در تاریخ 30 آبان ماه (21 نوامبر) وارد بازار خواهد شد. برای علاقه‌مندان، گزینه‌ای برای انتخاب انواع غیر PRO مناسب برای بازار HEDT (دسکتاپ پیشرفته) وجود خواهد داشت. با این حال، نسخه 64 هسته‌ای که به عنوان 7980X شناخته می‌شود، با قیمتی برابر با 4999 دلار عرضه می‌شود که به نظر می‌رسد برای یک پردازنده مصرف کننده، بسیار گران قیمت است. با این حال، قیمت آن به طور قابل توجهی ارزان‌تر از پردازنده 7394 دلاری نسخه PRO است.

با توجه به عرضه واقعی AMD Threadripper PRO 7985WX در حدود یک ماه دیگر، منتظر می‌مانیم تا اطلاعات بیشتری در مورد قابلیت‌ها و عملکرد این پردازنده به دست آید. امیدواریم که با این معرفی جدید، شرکت AMD بتواند رقابت را با دیگر شرکت‌ها در بازار پردازنده‌های حرفه‌ای به چالش بکشد و به کاربران گزینه‌های بیشتری را ارائه دهد.

بدون امتیاز