موبایل و فناوری

گزارش درآمد TSMC به کاهش فروش آیفون 15 نسبت به نسل قبل اشاره دارد


تاکنون در گزارش‌های دیگری به کاهش تقاضا و فروش آیفون 15 نسبت به سری آیفون 14 اشاره شده است و حالا آخرین گزارش درآمد TSMC نیز شواهد بیشتری درباره آن به همراه دارد. در حالی که مدل‌های آیفون 15 پرو و پرو مکس گوشی‌های محبوبی به نظر می‌رسند، اما ظاهراً تقاضا این مدل‌ها به آن اندازه‌ای نیست که فروش ناامیدکننده مدل‌های پایه و پلاس را جبران کند.

ابتدا بلومبرگ در گزارشی خبر داد که آیفون 15 در چین فروش کمتری نسبت به آیفون 14 داشته است. در این گزارش گفته شده بود که در 17 روز اولیه از زمان عرضه آیفون 15، میزان فروش این دستگاه حدود 4.5 درصد کمتر از زمانی بوده که آیفون 14 معرفی شده است. این موضوع نشان دهد که اپل احتمالاً میلیون‌ها دستگاه کمتر فروخته است.

«جف پو» نیز به‌عنوان یک تحلیلگر بازار این موضوع را تایید کرده است.

گزارش درآمد TSMC و کاهش تقاضای آیفون 15

حالا گزارش درآمد سه‌ماهه اخیر TSMC نیز با این موضوع مطابقت دارد، زیرا تراشه‌ساز اپل از سال 2019 تاکنون بیشترین کاهش سود خود را اعلام کرده است. از نظر CNBC، تقاضای نسبتاً ضعیف لوازم الکترونیکی مصرفی در این موضوع نقش دارد:

«شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان با ادامه تقاضای ضعیف لوازم الکترونیکی مصرفی، در سه‌ماهه سوم سود 211 میلیارد دلار جدید تایوان (6.69 میلیارد دلار) را گزارش کرده است.»

«سی‌سی وی»، مدیرعامل TSMC با اشاره به «ضعف مداوم شرایط کلی اقتصاد کلان و بهبود آهسته تقاضا در چین» گفت که ظاهراً چین یک بار دیگر در مرکز این تقاضای ضعیف قرار دارد.

به‌نظر می‌رسد موج جدیدی از کاهش تقاضا گوشی‌های آیفون در چین در حال ظهور است و بازار این کشور به‌اندازه‌ای بزرگ است که کاهش تقاضا در آن تأثیر قابل‌توجهی رو فروش کلی اپل داشته باشد. همچنین ظهور مجدد هواوی به‌عنوان رقیب جدی اپل می‌تواند نقش بزرگی در این مسئله داشته باشد. در حالی که شرکت‌های ایالات متحده عرضه چیپ‌های موبایل و 5G را به چین متوقف کرده بودند، هواوی میت 60 پرو که شهریور امسال معرفی شد، دارای چیپ 5G ساخته‌شده توسط شرکت‌های چینی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا