کامپیوتر و سخت افزار

انویدیا از تراشه GH200 Grace Hopper SuperChip با حافظه HBM3e رونمایی کرد


انویدیا امروز از نسل بعدی پلت فرم NVIDIA GH200 Grace Hopper خود رونمایی کرد، این محصول بر اساس یک سوپرتراشه جدید Grace Hopper با حافظه HBM3e ساخته شده است، که کاملا برای عصر محاسبات سریع و هوش مصنوعی طراحی شده است.

انویدیا در حال آماده سازی کارت گرافیک های جدید H100 Hopper

آماده برای سنگین‌ترین حجم‌های کاری هوش مصنوعی

این پلتفرم جدید که برای مدیریت پیچیده‌ترین حجم‌های کاری هوش مصنوعی مولد جهان، شامل مدل‌های زبان بزرگ، سیستم‌های توصیه‌گر و پایگاه‌های داده برداری ایجاد شده است، در طیف گسترده‌ای از پیکربندی‌ها در دسترس خواهد بود.

پیکربندی دوگانه، که تا 3.5 برابر ظرفیت حافظه و 3 برابر پهنای باند بیشتر از نسل فعلی ارائه می‌دهد و شامل یک سرور واحد با 144 هسته Arm Neoverse، هشت پتافلاپ عملکرد هوش مصنوعی و 282 گیگابایت از آخرین فناوری حافظه HBM3e است.

جنسن هوانگ، بنیانگذار و مدیر عامل انویدیا، در مورد GH200 Grace Hopper گفت:

برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده جهت هوش مصنوعی مولد، مراکز داده به پلتفرم‌های محاسباتی شتاب‌دهی با نیازهای تخصصی نیاز دارند. پلتفرم جدید انویدیا GH200 Grace Hopper Superchip این را با فناوری حافظه و پهنای باند استثنایی برای بهبود توان عملیاتی، توانایی اتصال پردازنده‌های گرافیکی به عملکرد مجموع بدون آسیب و طراحی سروری که به راحتی در کل مرکز داده قابل استقرار است، ارائه می‌کند.

پلتفرم جدید از تراشه Superchip Grace Hopper استفاده می‌کند که می‌تواند با سوپرتراشه‌های اضافی توسط ™NVIDIA NVLink متصل شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با یکدیگر کار کنند و مدل‌های غول‌پیکر مورد استفاده برای هوش مصنوعی مولد را به کار گیرند. این فناوری منسجم و پرسرعت به GPU امکان دسترسی کامل به حافظه CPU را می‌دهد و در صورت پیکربندی دوگانه، ترکیب 1.2 ترابایتی از حافظه سریع را فراهم می‌کند.

انویدیا GH200 Grace Hopper

حافظه HBM3e که 50 درصد سریعتر از HBM3 فعلی است، در مجموع 10 ترابایت بر ثانیه پهنای باند ترکیبی ارائه می‌دهد که به پلتفرم جدید اجازه می‌دهد مدل‌هایی را 3.5 برابر بزرگتر از نسخه قبلی اجرا کند، در حالی که با پهنای باند حافظه می‌تواند تا 3 برابر سریع‌تر از قبل عملکرد را بهبود بخشد.

از این پس شرکت‌ها می‌توانند سیستم‌هایی را بر اساس سوپرچیپ گریس هاپر ارائه بدهند. برای پذیرش گسترده این فناوری، پلتفرم سوپرچیپ نسل بعدی Grace Hopper با HBM3e کاملاً با مشخصات سرور ™NVIDIA MGX که اوایل امسال در COMPUTEX رونمایی شد، سازگار است. با MGX، هر سازنده سیستم می‌تواند به سرعت و مقرون به صرفه Grace Hopper را به بیش از 100 نوع سرور اضافه کند.

انتظار می‌رود این تراشه در سه ماهه دوم سال 2024 در دسترس قرار بگیرد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز