کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده مرکزی جدیدی از سری AMD Ryzen 5000 در راه است


گیگابایت باز هم وجود یک پردازنده مرکزی جدید از خانواده AMD Ryzen 5000 را تایید کرده است. بر خلاف انتظارات، پلتفرم AM4 هنوز به پایان خود نرسیده است. ظاهرا AMD تعهد محکمی برای ارائه پشتیبانی طولانی مدت از پلتفرم خود دارد و حتی در صورت لزوم در حال بررسی معرفی پردازنده‌های بیشتری از این نسل است. در حالی که تعداد و مشخصات دقیق این پردازنده‌های پیش رو، توسط خود AMD تایید نشده است، اما حداقل سه محصول جدید در مدت تنها یک ماه در راه است.

گیگابایت پردازنده مرکزی معرفی نشده AMD Ryzen 7 5700 را لیست کرد

یک پردازنده مرکزی Cezanne بدون گرافیک داخلی در راه است

اولین پردازنده‌ای کهه وارد بازار شد Ryzen 7 5700 بود که مبتنی بر معماری سیلیکونی سزان است اما فاقد GPU یکپارچه Vega است که یکی از ویژگی‌های اصلی سری اصلی 5000G است. در حال حاضر، این مدل خاص در هیچ خرده‌فروشی حضور ندارد، که می‌تواند احتمال تبدیل شدن آن به یک محصول انحصاری را افزایش بدهد.

اما به صورت همزمان، AMD رسما Ryzen 5 5600X3D را منتشر کرد که یک نسخه اصلاح شده از پردازنده Vermeer-X با حافظه نهان L3 بزرگ 96 مگابایتی است. متأسفانه، این پردازنده نیز یک نسخه محدود خواهد داشت که منحصراً از طریق یک خرده فروش در دسترس است.

سومین پردازنده‌ای که معرفی می‌شود، یک تراشه چهار هسته‌ای Ryzen 3 5100 است که به نظر می‌رسد بر اساس معماری سیلیکونی Cezanne، مشابه Ryzen 7 5700 است. AMD با استفاده از سیلیکون Vermeer برای پردازنده‌های زیر سطح Ryzen 5 5600 خودداری کرده است. بنابراین هیچ مدلی برای مقایسه مستقیم با آن وجود ندارد. شاید نزدیکترین محصول به آن، APU Ryzen 3 5300G باشد که همچنان پشتیبانی از iGPU را حفظ می‌کند. با این حال، نوع سری G دارای سرعت کلاک 200 مگاهرتز بالاتر است.

پردازنده جدید AMD Ryzen 5000

باید اشاره کرد که مدتی است شایعاتی در مورد عرضه احتمالی پردازنده Ryzen 5100 منتشر شده است. در واقع، بیش از یک سال پیش گمانه زنی‌هایی در مورد عرضه این پردازنده مرکزی در کنار پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen 5700 و 4700 وجود داشت. در حالی که برخی از آن‌ها در این ماه رونمایی شده‌اند، Ryzen 4700 (به احتمال زیاد بر اساس Renoir die) هنوز به صورت رسمی معرفی نشده است.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز