کامپیوتر و سخت افزار

ایسوس و ازراک شروع به عرضه پشتیبانی بایوس برای پردازنده Raptor Lake Refresh نسل چهاردهم اینتل کردند

[ad_1]

ایسوس و ازراک شروع به انتشار اولین پچ‌های میان‌افزار بایوس خود کرده‌اند که امکان پشتیبانی از پردازنده‌های Raptor Lake Refresh نسل چهاردهم اینتل را فراهم می‌کند.

پردازنده مرکزی اینتل Raptor Lake Refresh با مدل شماره گذاری نسل چهاردهم

پشتیبانی بایوس از پردازنده‌های دسکتاپ نسل بعدی اینتل با کد 14th Gen Raptor Lake Refresh برای اولین بار توسط گیگابایت عرضه شد. این سازنده مادربرد، پردازنده‌های نسل بعدی را در مادربردهای سری 600 و 700 معرفی کرد و اکنون دیگر سازندگان در نیز به دنبال آن هستند. ازراک و ایسوس نیز جدیدترین شرکت‌هایی هستند که شروع به عرضه سیستم عامل اولیه بایوس کردند که پشتیبانی از پردازنده‌های نسل چهاردهم اینتل را ممکن می‌کند.

برای دریافت بهترین نسخه از بایوس تا آخرین روزها صبر کنید

مادربردهای B760M PG Sonic WIFI ASRock و چند مورد دیگر اولین محصولاتی هستند که به‌روزرسانی‌های بایوس را برای پردازنده‌های نسل بعدی دریافت می‌کنند. اگرچه سازندگان به صراحت نمی‌گویند که این خانواده نسل چهاردهم Raptor Lake Refresh است، اما شواهد کافی مبنی بر وجود و عرضه این مجموعه در ماه سپتامبر (شهریور) و اکتبر (مهر) وجود دارد. بایوس ASRock 5.04 برای B760M بایوسی است که باید برای فعال کردن پشتیبانی از پردازنده‌های مرکزی آینده داشته باشید. اگرچه این یک بایوس اولیه است و عاقلانه است که منتظر بایوسی باشید که نزدیک‌ترین زمان به عرضه تراشه‌ها در دسترس است، زیرا چندین ترفند و تنظیمات در آخرین لحظه‌ها به آن اضافه خواهد شد.

ایسوس  ازراک پشتیبانی نسل چهاردهم

در همین حال، در سمت گروه ایسوس، سیستم عامل اولیه BIOS برای مادربرد رده بالای ROG Maximus Z790 APEX عرضه شده است. نسخه BIOS دارای برچسب “1203” است و ثبات سیستم را همراه با سازگاری برای نسل بعدی پردازنده ها ارائه می‌دهد. APEX تنها مادربردی خواهد بود که با پردازنده‌های دسکتاپ Raptor Lake Refresh اینتل و ارائه سرعت‌های اورکلاک حافظه دیوانه کننده به لطف پیکربندی دوگانه DIMM خود، برخی از رکوردهای جهانی را خواهد شکست.

ایسوس  ازراک پشتیبانی نسل چهاردهم

نسل چهاردهم دسکتاپ یک راه حل میانی خواهد بود

در مورد خود سری پردازنده مرکزی Intel Raptor Lake Refresh، اخیراً متوجه شدیم که اینتل از نام تجاری Core جدید خود برای قطعات دسکتاپ (هنوز) استفاده نخواهد کرد. به این ترتیب، تراشه‌ها همچنان از کنوانسیون نام‌گذاری نسل چهاردهم استفاده می‌کنند و در تراشه‌های K و Non-K عرضه می‌شوند که با فاصله چند ماه از یکدیگر عرضه می‌شوند. نسل چهاردهم دسکتاپ یک راه حل میانی خواهد بود که به عنوان آخرین خانواده LGA 1700/1800 قبل از انتقال شرکت به سوکت جدید LGA 1851 عمل می کند.

فروشندگان مادربرد تصمیم گرفته‌اند همچنان به پشتیبانی از مادربردهای سری 600 و 700 خود ادامه دهند تا به جای ارائه رفرش DIY سری 800، از خانواده چهاردهم اینتل Raptor Lake Refresh پشتیبانی کنند.

با این اوصاف، مادربردهای جدیدتری از سری 700 با قابلیت‌های انتقال قدرت و I/O ارتقا یافته عرضه می‌شوند که کاربرانی که از سری های قدیمی 400 یا 500 ارتقاء نداده اند، می‌توانند از آنها استفاده کنند. ASRock یکی از تولیدکنندگانی است که حتی با سری Taichi-Lite خود مسیر مقرون به صرفه‌ای را در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز