بازار خودرو

لایحه واردات خودرو کارکرده تصویب شد [+جزئیات]


بالاخره لایحه واردات خودرو کارکرده تصویب شد. نمایندگان مجلس با استناد به ماده 11 تا 13 طرح ساماندهی بازار خودرو، به واردات خودروهای دست دوم رأی مثبت دادند.

بالاخره امروز لایحه واردات خودرو کارکرده با عمر حداکثر 5 سال توسط نمایندگان مجلس تصویب شد. نمایندگان امروز در صحن علنی مجلس ضمن بررسی ماده واحده لایحه دو فوریتی واردات خودروی کارکرده و براساس ماده 11، 12 و 13 قانون ساماندهی به بازار خودرو، طرح واردات خودروهای دست دوم را تصویب کردند. البته این ظرح مخالفینی نیز داشت اما باتوجه به اکثریت آراء طرح ذکر شده با هدف کاهش قیمت خودرو و تامین نیاز بازار اجرایی خواهد شد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: زمان اعلام نتایج قرعه کشی خودروهای فرسوده اعلام شد [+جزئیات]

لایحه واردات خودرو کارکرده تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه (۲۸ خرداد) با لایحه ماده واحده دو فوریتی واردات خودروی کارکرده موافقت کردند.

بر اساس این مصوبه، ۳ ماده شامل مواد ۱۱ تا ۱۳ به قانون ساماندهی بازار خودرو مصوب ۱۴۰۰ مجلس افزوده می‌شود.

مطابق تبصره یک ماده ۱۱ قانون ساماندهی بازار خودرو امکان واردات خودروی کارکرده مجاز می‌شود که در این صورت، الزامی که در بندهای ۳ و ۴ قانون موجود مبنی‌بر انتقال فناوری همزمان با واردات خودرو، حذف می‌شود.

در تبصره ۲ این ماده عمر خودروهای وارداتی کارکرده حداکثر 5 سال لحاظ شده است. آیین‌نامه اجرایی این ماده را نیز وزارت صمت با همکاری بانک مرکزی، گمرک ایران و سازمان‌های استاندارد و حفاظت محیط‌زیست تدوین کرده و ظرف یک ماه از زمان لازم‌الاجرا شدن قانون در هیأت دولت به تصویب می‌رسد.

لایحه واردات خودرو کارکرده تصویب شد

همچنین براساس ماده ۱۲ قانون ساماندهی بازار خودرو ( بعد از تایید شورای نگهبان) تبصره ۶ ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی و سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین‌آلات راهسازی وارداتی و ساخت داخل مصوب ۱۳۷۱ اصلاح شده و تبصره ۸ این ماده واحده حذف می‌شود.

بر این اساس هر ساله ارزش ماشین‌آلات راهسازی و خودروهای وارداتی به کشور اعم از نو و کارکرده بر اساس مستنداتی مانند قیمت شرکت‌های تولید‌کننده یا قیمت نمایندگی‌های آنها در سایر کشورها و نیز قیمت بازار از سوی وزارت صمت و گمرک تعیین شده و مبنای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی قرار می‌گیرد.

مطابق لایحه تصویب شده سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط‌زیست امکان استفاده از استانداردهای ملی کشور و استانداردهای کشور تولید کننده برای خودروهای وارداتی را خواهند شد.

سید سلمان ذاکر دیگر نماینده مجلس هم پیشنهاد افزایش حداکثر سن خودروهای وارداتی از ۵ به ۱۰ سال را داد که با مخالفت نمایندگان مواجه شده و تصویب نشد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در جریان رسیدگی به این لایحه نسبت به تعیین تعرفه ۱۷۶ درصدی برای واردات خودروی نو مخالفت کرد و خواستار تجدید نظر دولت در تعرفه گمرکی واردات خودروی نو شد.

وی با بیان اینکه چنین تعرفه گمرکی به ضرر بازار خودرو است و موجب می‌شود قیمت خودرو در بازار افزایش یابد، افزود: «مجلس با رای بالا به لایحه ساماندهی خودرو، نشان داد که با کاهش قیمت خودرو موافق است.»

همچنین علی علیزاده نماینده مردم مراغه در مجلس نیز در پیشنهاد دیگری خواستار حذف عبارت “از جمله اتوبوس در ماده ۱۱ قانون ساماندهی بازار خودرو” شد که این پیشنهاد با مخالفت حسن نوروزی نماینده بهارستان مواجه شد اما سید کاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا در موافقت با پیشنهاد علیزاده گفت وجود عبارت “از جمله خودرو ” سبب سوء استفاده شده و امکان واردات را محدود می کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در ماده های ۴ و ۸ قانون ساماندهی صنعت خودرو انواع خودرو را تعریف کردیم، گفت:

لذا پیشنهادهای مشابه قابل طرح نیست.

رحیمی مظفری نماینده مردم کوار در مجلس در پیشنهاد دیگر خواستار الحاق عبارت “از تاریخ ترخیص از گمرک” به حداکثر ۵ سال عمر خودروهای کارکرده شد و گفت ممکن است خودروی زیر پنج سال و با چهار و نیم سال عمر وارد شود اما چند ماه در گمرک بماند و در زمان ترخیص، عمر آن از ۵ سال بگذرد که این پیشنهاد با استقبال نمایندگان مواجه و تصویب شد.

لایحه واردات خودرو کارکرده تصویب شد
حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس نیز پیشنهاد داد تا عبارت “تعیین صلاحیت واردکنندگان از سوی وزارت صمت” از این لایحه حذف شود.

به گفته آصفری اگر امکان تعیین صلاحیت واردکنندگان به وزارت صنعت داده شود این عبارت رانت‌زا بوده و شاهد فروش حواله‌های واردات خودرو خواهیم بود چرا باید به گروه خاص اجازه واردات داده شود؟

سید علی یزدیخواه در مخالفت با پیشنهاد آصفری گفت:

اینکه همه مردم اجازه واردات داشته باشند شاهد هرج و مرج در بازار می‌شویم لذا دولت باید آیین‌نامه افراد صاحب صلاحیت را تصویب کند که این پیشنهاد آصفری به تایید نمایندگان رسید و تصویب شد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص تصویب نهایی لایحه واردات خودرو کارکرده چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا