کامپیوتر و سخت افزار

AMD اولین جزئیات معماری Zen 4C را اعلام کرد


بالاخره AMD تصمیم گرفت که جزئیات بیشتری از معماری Zen 4C خود را به اشتراک بگذارد، معماری که بدون شک بارزترین ویژگی آن چگالی دو برابری در سطح کمتری از پردازنده‌های EPYC Bergamo است.

AMD از شتاب دهنده Instinct MI300X رونمایی کرد، پیشتاز صنعت هوش مصنوعی

قدرت بخشیدن به EPYC Bergamo با تراکم هسته 2 برابر در قالبی تا 35٪ کوچک‌تر

در اسلایدهای جدیدی که توسط TechpowerUp به اشتراک گذاشته شده است، می‌بینیم که معماری هسته AMD Zen 4C چیست. اسلاید اول مقایسه‌ای بین هر سه پیشنهاد EPYC 9004 با پردازنده‌های مرکزی استاندارد Genoa که به عنوان مرجع استفاده می‌شود را نشان می‌دهد. از یک سو می‌توان دید که پردازنده‌های Genoa-X حافظه نهان بالاتری را در هر هسته ارائه می‌دهند و در سوی دیگر پردازنده‌های Bergamo را می‌توان دید که تمرکز بیشتری بر روی بازده انرژی و چگالی هسته دارند. هسته‌ها و چگالی بالاتر در تراشه‌های Bergamo از طریق ادغام هسته‎‌های Zen 4C به دست می‌آیند.

جزئیات معماری Zen 4C

بهتر است قبل از شروع، برخی از ویژگی‌های اصلی سری AMD Bergamo را با یکدیگر مرور کنیم:

 • تا 128 هسته Zen 4C
 • X86 ISA سازگار
 • 82 میلیارد ترانزیستور
 • بزرگترین تراکم vCPU
 • بهترین بهره‌وری انرژی
 • 35٪ ناحیه هسته کوچکتر با همان فرآیند
 • تا 2.6 برابر سریعتر از Sapphire Rapids در بارهای کاری Cloud-Native

دیروز بالاخره متوجه شدیم که هسته Zen 4C در پردازنده‌های EPYC Bergamo تنها 2.48 میلی‌متر مربع در مقابل 3.84 میلی‌متر مربع هسته‌های استاندارد Zen 4 است. این ناحیه شامل هسته و حافظه نهان L2 آن است. هر دو هسته Zen 4 و Zen 4C بر اساس گره فرآیند 5 نانومتری TSMC هستند. پیش از این، انتظار می‌رفت Zen 4C از گره فرآیند 4 نانومتری TSMC استفاده کند. این موارد را می‌توانید در تصویرهای پایین مشاهده کنید.

جزئیات معماری Zen 4C
جزئیات معماری Zen 4C
جزئیات معماری Zen 4C

درواقع AMD موفق شده است دو برابر تعداد هسته‌ها و رشته‌ها را با حافظه نهان L2 یکسان در اندازه قالبی که کمتر از 10 درصد بزرگ‌تر از Zen 4 CCD است (72.7 میلی‌متر مربع در مقابل 66.3 میلی‌متر مربع) قرار دهد. Zen 4C CCD که با نام رمز “Dinoysus” شناخته می‌شود، به طور کلی -35.4 درصد سطح هسته کمتری دارد و تقریباً تمام جنبه‌های CCD بین -35٪ تا -45٪ کاهش یافته است. تراشه‌های کامل برگامو در مجموع 82 میلیارد ترانزیستور روی بسته‌بندی دارند.

 • Zen 4 Core Area: 3.84mm2 @ 5nm
 • Zen 4C Core Area: 2.48mm2 @ 5nm
 • Zen 4 CCD Area: 66.3mm2
 • Zen 4C CCD Area: 72.7mm2

بنابراین با توجه به تغییرات عمده بین Zen 4 و Zen 4C در سطح معماری، تنها حافظه نهان L3 از 4 مگابایت در هر هسته به 2 مگابایت در هر هسته کاهش یافته است. اما باقی مشخصات کاملاً یکسان هستند و با توجه به اینکه Zen 4C یک معماری کاملاً متفاوت از تغییرات E-Core و P-Core اینتل نیست، این موضوع بسیار اهمیت دارد.

جزئیات معماری Zen 4C

شما می‌توانید 16 هسته Zen 4C را در یک قالب تکی دریافت کنید، بنابراین این تعداد 128 هسته در 8 CCD است. یک پیکربندی مشابه 8 CCD مبتنی بر هسته Zen 4، نیمی از تعداد هسته‌ها را در 64 نشان می‌دهد. اما در همان زمان، همان مقدار حافظه نهان L2 معادل 256 مگابایتی را دریافت می‌کنید که آن را در یک تراشه 64 هسته‌ای EPYC Genoa خواهید داشت و از آنجایی که در اینجا چهار CCD کمتر وجود دارد، AMD نیز می‌تواند آن را به فرصتی برای بازدهی بالاتر تبدیل کند.

پردازنده‌های مرکزی Bergamo در برابر پیشنهادات اینتل از E-Core قرار می‌گیرند که سال آینده با Sierra Forest که از گره پردازشی Intel 3 و طراحی E-core مبتنی بر آن استفاده می‌کند، شروع می‌شود. با توجه به اینکه آنها هسته‌های الکترونیکی چند رشته‌ای را ارائه نمی‌دهند و عملکردی مشابه با ارائه‌های P-Core ندارند، AMD می‌تواند با پیشنهادات Zen Compute-Density فعلی و آینده خود یک فضای به شدت رقابتی را به وجود بیاورد.

جزئیات معماری Zen 4C

علاوه بر این، تمام مشخصات پلتفرم با TDP (تا 400 وات) پشتیبانی شده در سوکت موجود SP5 (LGA 6096)، پشتیبانی از حافظه 12 کاناله DDR5 EEC (تا سرعت 4800 MT/s) و حداکثر 12 یکسان باقی می‌مانند. همچنین ورودی/خروجی در پردازنده‌های EPYC Bergamo دارای 160 خط IO Gen 5 (2P)، 12 خط PCIe Gen3، 32 مسیر SATA و 64 خط IO برای CXL 1.1+ خواهد بود. تمام ویژگی‌های امنیتی مانند Secure Boot، SME، SEV-ES و SEV-SNP نیز حفظ می‌شوند.

پردازنده‌های AMD EPYC Bergamo با هسته‌های Zen 4C از هم اکنون برای مشتریان این شرکت ارسال می‌شود، اما آنها انتظار دارد حجم مرسوله‌ها تا پایان سال همچنان افزایش پیدا کند.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز