کامپیوتر و سخت افزار

به روزرسانی بنچمارک y-cruncher، توان واقعی پردازنده‌های AMD Zen 4 را نشان می دهد

[ad_1]

برنامه‌ی بنچمارک y-cruncher برای پردازنده‌های مرکزی به زودی یک به روزرسانی بزرگ دریافت می‌کند که به پردازنده‌های AMD Zen 4 اجازه می‌دهد تا 20٪ عملکرد بالاتری را به لطف AVX-512 ارائه دهند.

پردازنده‌های AMD با معماری Zen 4 و AVX-512 از به‌روزرسانی بنچمارک y-cruncher آتی بهره‌مند می‌شوند

الکساندر یی، در توییتی اعلام کرد که به روزرسانی بنچمارک y-cruncher شاهد افزایش قابل توجهی برای سخت افزار AVX-512، به ویژه هسته Zen 4 AMD است که از AVX-512 پشتیبانی می‌کند.

به روزرسانی y-cruncher

جامعه بنچمارک CPU از من متنفر است. اما نسخه بعدی y-cruncher شاهد تغییرات عملکردی بزرگ (هم بالا و هم پایین) خواهد بود.

— Alexander Yee (@Mysticial) June 7, 2023

برنامه بنچمارک y-cruncher یک ابزار محبوب برای ارزیابی عملکرد پردازنده‎ مرکزی از نظر سرعت محاسبه PI است. این یک معیار بسیار مقیاس‌پذیر و چند رشته‌ای است که سال‌هاست در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از یک دهه است که در دسترس بوده است. در بسیاری از بررسی‌های انجام شده از پردازنده‌های مرکزی از همین معیار استفاده می‌شود.

حالا الکساندر تغییرات جدیدی را برای y-cruncher 0.8x منتشر کرده است که انتظار می‌رود به زودی در دسترس قرار گیرد و تلاشی برای تمیز کردن و مدرن کردن پروژه است. بیش از 400،000 خط کد اصلاح خواهد شد و کار واقعی بر روی آن از سه سال پیش آغاز شده است، اما پیشرفت کمی تا سال جاری حاصل شد. در نمودار عملکردی که سرعت بالاتر از نسخه 0.7.10 را نشان می‌دهد، می‌توانید ببینید که تقریباً همه پردازنده‌ها به جز تراشه‌های قدیمی‌تر Nehalem و Ivy Bridge، در ساخت جدیدتر افزایش عملکرد را مشاهده می‌کنند.

به روزرسانی y-cruncher

از دست دادن عملکرد به حذف Hybrid NTT نسبت داده می‌شود که در سال 2008 یک چیز بزرگ بود اما برای معماری‌های مدرن قابل اجرا نیست. یکی از بزرگ‌ترین بهبودهای عملکرد را می‌توان در پردازنده‌های AMD Zen 4 مشاهده کرد که Ryzen 9 7950X تا 31 درصد عملکرد بهتری به دست آورده است. الکساندر بیان می‌کند که می‌توانیم انتظار داشته باشیم که Zen 4 از مجموعه دستورالعمل AVX-512 به تنهایی در مقابل فقط AVX2 (نیاز به واحد اجرای گسترده‌تر) تا 20 درصد افزایش یابد.

این قطعاً یک تقویت بزرگ برای پردازنده‌های AMD با AVX-512 خواهد بود، در حالی که پردازنده‌های اینتل از جمله تراشه‌های آینده Meteor Lake از AVX-512 پشتیبانی نمی‌کنند. پردازنده‌های اینتل Alder Lake به طور تصادفی در هنگام راه‌اندازی از AVX-512 پشتیبانی می‌کردند، اما اینتل بعداً مجبور شد آن را به طور کامل از دسته‌های جدیدتر حذف کند و تراشه‌های نسل سیزدهم Raptor Lake فاقد هرگونه پشتیبانی AVX-512 بودند.

در همین حال، کاربرانی که از پردازنده مرکزی AMD Ryzen 7000 (Zen 4) استفاده می‌کنند، می‌توانند از AVX-512 لذت ببرند و از آن‌ها در طیف وسیعی از برنامه‌ها مانند اجرای شبیه‌سازهای بازی با تصاویر واضح و FPS زیاد استفاده کنند. گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است اینتل AVX-512 را در تراشه‌های مشتری آینده بازگرداند، اما نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم چه زمانی این اتفاق می‌افتد.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز