کامپیوتر و سخت افزار

Noctua خنک کننده پردازنده نسل بعدی AMD Threadripper را معرفی کرد

[ad_1]

شرکت اتریشی Noctua به عنوان تولید کننده انواع خنک کننده‌ رده بالا، اولین کولرهای پردازنده مرکزی سری AMD Threadripper 7000 را معرفی کرد. این خنک‌کننده‌ها بر اساس محصولات موجود سری NH-U14S و NH-D9 DX-4677 هستند که برای پلت‌فرم‌های HEDT (دسکتاپ پیشرفته) موجود از AMD و اینتل طراحی شده‌اند. با این حال، پشتیبانی سوکت تغییر کرده است و اکنون طرح‌های افشا نشده آینده را در خود جای می‌دهد.

به احتمال فراوان سوکت AMD SP6 هدف Noctua خواهد بود

البته Noctua هنوز تأیید نکرده است که AMD از کدام سوکت برای نسل بعدی AMD Threadripper استفاده می‌کند زیرا در لیست مشخصات ذکر شده است. با این حال، Tom’s Hardware به سرعت صفحه سرد CPU را اندازه گیری کرد و به نظر می‌رسد که با طراحی AMD SP6 که 58.5×75.4 میلی متر است، مطابقت دارد.

شایعه شده است که سوکت SP6 که با نام LGA-4844 نیز شناخته می‌شود، برخی از محصولات Threadripper با نام رمز “Storm Peak” بر اساس معماری Zen4 را تامین می‌کند. همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه AMD ممکن است سوکت SP5 را برای پردازنده‌های قدرتمندتر Threadripper نیز استفاده کند، اما این حدس و گمان‌ها هنوز از سوی AMD تایید نشده است.

ضمنا Noctua اولین شرکتی نیست که خنک کننده سوکت AMD SP5 را برای پردازنده سری Threadripper معرفی می‌کند. EK نیز قبلاً بلوک‌های خنک کننده مایع خود را برای آنچه که آنها به عنوان پردازنده‌های مرکزی Genoa SP5 توصیف شده است، معرفی کرده، زیرا این سوکت توسط پردازنده‌های مرکز داده نیز استفاده خواهد شد.

خنک کننده Noctua  پردازنده  AMD Threadripper

Noctua انتظار دارد خنک کننده‌های آنها در اکتبر (مهر) سال جاری در دسترس قرار گیرند، در حالی که انتظار می‌رود AMD Storm Peak در نیمه دوم سال جاری میلادی عرضه شود. AMD هنوز زمان دقیق عرضه پردازنده‌های Threadripper آینده خود را تایید نکرده است.

مطالب مرتبط:

بدون امتیاز