تالاب لیپار یا تالاب صورتی از جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی از جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی، یکی از دیدنی ها ی بی نظیر چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی، یکی از تالاب های ایران است که در جنوبی ترین نقطه ایران قرار دارد؛در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر و در ساحل دریای عمان. محلی که آب دریای عمان به آن وارد و ایستا می شود، این منطقه مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران مختلف است.

در پانزده کیلومتری به سمت شرق چابهار که حرکت کنید، در نزدیکی روستای رمین و در مسیر اصلی جاده ساحلی چابهار -گواتر این منطقه  زیبا و بکر دیده می شود دریاچه ای به رنگ خون، که یکی از دیدنی های چابهار است. البته به آن تالاب صورتی هم می گویند و آنقدر که بین توریست های خارجی شناخته شده است ، بین ایرانیان شناخته شده نیست، حتی به اسم. در ادامه اما کمی بیشتر از تالاب لیپار برایتان می گوییم از تالاب صورتی که با رنگ عجیب خودش، شما را جادو می کند. بنابراین با ما همراه باشید در سفر به چابهار …

تالاب لیپار در بین یک تنگه و دره قرار دارد که به کوه مشرف است. صحنه بسیار زیبایی از تصویر گونه های مختلف بلوط و گزنه ایجاد می شود.به علاوه این که پرندگان زیادی هم مثل چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو،عقاب دشتی هم در این دشت دیده می شوند و زیبایی این منظره را چند برابر می کنند. مطمئناً سفر به چنین منطقه‌ی بکری، لذتی صد چندان خواهد داشت. بوته های پنبه وحشی زیادی هم در این منطقه قرار داردکه مردم منطقه برای استفاده در تشک و بالش از آنها استفاده می کنند.

این تالاب یکی از تالاب های ایران است که مردم زیادی از ویژگی های آن استفاده می کنند. بنابراین بازدید از این تالاب را که یکی از دیدنی های چابهار و جاذبه های گردشگری چابهار است را از دست ندهید و در برنامه ریزی سفر به چابهار خودتان، یک روز را به آن اختصاص دهید.

رنگ صورتی تالاب لیپار از کجاست؟

اوج زیبایی جزر و مد قرمز چابهار هم که جزو دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است،در تالاب صورتی دیده می شود. برای پیدا کردن دلیل رنگ صورتی این تالاب باید سفر به چابهار کرد، ابتدا از نزدیک دید،و درنهایت علاوه بر حرف های محلی ها، به جواب محقق ها نیز توجه کرد.

رنگ صورتی به خاطر وجود پلانکتون ها و فعالیت آنها است. پلانکتون های گیاهی که 90درصد آنها را تشکیل می دهند،مواد آلی و معدنی بالا در رودخانه ها و خورهای متصل به دریای عمان و خلیج فارس، باعث می شود که فعالیت بیولوژیکی آنها در بعضی از فصول به طرز چشمگیری بالا برود. به طوری که جریانات دریایی که از طوفان های مونسون به حرکت در می‌‌آیند زیبایی آن را دو چندان می کنند.

این فعالیت در ماه های آخر سال و اول فروردین، نمود بیشتری دارد. گونه‌ی خاص نوكتیلوكا میلیاروس،در اثر همین جزر و مدها درمنطقه خلیج گواتر به وجود می آید. و ماه های بهمن و اسفند و فروردین،بیشترین تولید را دارند. پلانکتون های گیاهی باعث ایجاد فرآیندهای مختلف از جمله رنگ صورتی تالاب لیپار و همچنین فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیند‌های بیولوژیكی در محیط‌های آبی می شوند. این فرایند ردتاید نقش بزرگ و تاثیرگذاری در زنجیره غذایی موجودات این تالاب و انرژی در اکوسیستم آبی این منطقه است.

تالاب صورتی لیپار دست ساز است؟

جالب است بدانید که این تالاب توسط پیشنهاد شخصی یکی از بومیان و از اهالی روستای دمبدف به نام آقای دادکریم شیخ‌ زاده احداث شده است. کمک اهالی و حمایت وزارت نیرو در سال 1362 و در اختیار گذاشتن دستگاه های کشاورزی، کمک بزرگی به این کار کرده است.
با توجه به بارندگی خوبی که در تالاب بود، مدت بسیار زیادی منطقه را سرسبز کرد بود و پرندگان مهاجر و غیربومی زیادی به این تالاب صورتی جلب شده اند.

بررسی هایی که در این مدت در مورد آبزیان و موجودات زنده این منطقه انجام شده است، حضور بیش از 93 گونه پلانکتون گیاهی، 31 گونه پلانکتون جانوری، 64 گونه نرم تنان، 85 گونه ماهی، 24 گونه سخت پوست،

۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در این تالاب شناسایی شده اند. تالابی که هم زیبا است، هم بکر است و هم باعث بهتر شدن اوضاع زندگی این همه گونه جانوری و گیاهی شده است.

 

عضويت در خبرنامه پاسينيک کانال تلگرام پاسينيک

لطفا در نشر دانسته هاي خود کوشا باشيد.چنانچه اين مطلب به نظر شما جالب و مفيد بود آن را از طريق شبکه هاي اجتماعي زير با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.

برداشت و استفاده غيرتجاري از مطالب اين وب‌سايت، با ذکر منبع آزاد است.

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار