خروج شاه از ایران و حال و هوای مردم در آن روزها

تصاویر کمتر دیده شده از خروج شاه از ایران

تصاویر کمتر دیده شده ازخروج شاه از ایران 

۲۶ دی ماه، سالروز خروج شاه از ایران در سال ۱۳۵۷ است. خروجی که از آن با عنوان “فرار” یاد می شود چون می خواست از مهلکه بگریزد و شاید می پنداشت که همچون ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ بخت بازگشت دارد. نشانه فرار شاه این است که اعضای خانواده را پیشاپیش فرستاده و همسرش با او بود و رییس شورای سلطنت هم در فرودگاه حاضر بود و به این اعتبار پایان سلطنت محمد رضا پهلوی را باید ۲۶ دی و نه ۲۲ بهمن ۵۷ دانست.

همزمان با خروج شاه از ایران ، مردم در سراسر ایران به خیابان‌ها آمدند و با پخش شیرینی، این رویداد مهم تاریخی را جشن گرفتند و ۲۶ دی ماه ۵۷ نقطه عطف دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. چراکه این حرکت، سقوط رژیم شاه را حتمی کرد و باعث شد کمتر از یکماه انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسد.

محمدرضا شاه در حالی کشور را برای همیشه ترک کرد که به عقیده برخی تحلیلگران در سال‌های آخر سلطنت، متوجه سقوط پرشتاب حکومت خود نبود. وقایعی که در سال های آخر سلطنت اتفاق افتاد حکومت شاه را به سرنگونی نزدیک‌تر می‌کرد؛ اما افزایش درآمدهای نفتی، توسعه و بهبود رابطه با همسایگان خود از جمله عراق، حمایت‌ رسانه‌های غربی و همچنین حمایت دولت آمریكا از رژیم ایران مانع از آن می‌شد که او سست شدن پایه‌ها رژیم را درک کند.

محمدرضا پهلوی پس از خروج از کشور به مصر رفت و در “اسوان” مورد استقبال رسمی انور سادات رئیس جمهور مصر قرار گرفت. او سپس مدتی را در مراکش مهمان ملک حسن دوم پادشاه این کشور بود تا اینکه با فشار دولت انقلابی ایران و ملاحظات سیاسی دولت مراکش، مجبور به ترک مراکش شد و در فروردین سال بعد با ویزای گردشگری به باهاما رفت. پس از آنکه تلاش‌های او برای گرفتن پناهندگی سیاسی از انگلستان بی نتیجه ماند در خردادماه مجبور به ترک باهاما و سفر به مکزیک شد. امریکا مقصد بعدی شاه بود که برای درمان بیماری خود مدتی را در آنجا سپری کرد اما با شروع بحران گروگانگیری در سفارت امریکا در تهران او مجبور به ترک این کشور شد. شاه از امریکا به مصر رفت و سرانجام در ۵ مرداد ماه ۱۳۵۹ در سن ۶۱ سالگی در قاهره از دنیا رفت.

عکس های زیر که بخشی از اسناد تاریخ مصور انقلاب به شمار می‌رود روایتی از خروج شاه از ایران و شادمانی مردم در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی است. عباس عطار، بهمن جلالی و دیوید بارنت عکاسانی هستند که خیابان‌های تهران کمتر از یک ماه به انقلاب اسلامی را به تصویر کشیده‌اند و عکاس عکس‌های شاه در فرودگاه مهرآباد نیز نامعلوم است.

تصاویر مربوط به ۲۶ دی۵۷ ،روز خروج شاه از ایران و شادمانی مردم در آن روز ها

آخرین کنفرانس خبری شاه در ایران با حضور رسانه های خارجی به مناسبت سال نو میلادی ۱۹۷۹

آخرین دیدار شاه با کابینه دولت و معرفی کابینه شاپور بختیار به محمدرضا شاه. ۱۶ دیماه ۱۳۵۷

حضور اقشار مختلف جامعه در تظاهرات ضد شاهنشاهی در تهران

درگیری در خیابانهای تهران در آستانه خروج شاه و تشکیل کابینه بختیار

فرودگاه مهرآباد در روز خروج شاه و خانواده اش از ایران. ۲۶ دیماه ۱۳۵۷

محمدرضاشاه و فرح دیبا در فرودگاه مهرآباد لحظاتی قبل از خروج از کشور. ۲۶ دیماه ۱۳۵۷

سفر بی بازگشت شاه با خانواده اش با پرواز از فرودگاه مهرآباد تهران. ۲۶ دیماه ۱۳۵۷

با خبر خروج شاه از ایران ، تهران غرق در شادی شد

ازدحام آنهایی که احساس امنیت نمی کردند، در فرودگاه مهرآباد؛ اتباع خارجی به امید یک پرواز به خارج از کشور

خیابان های تهران پس از اعلام خروج شاه از ایران

جشن و شادمانی در خیابان های تهران پس از فرار شاه

پاره کردن عکس شاه پس از فرار او از کشور

خیابان های تهران پس از اعلام خبر خروج شاه از ایران

روزنامه با خبر “شاه رفت” در دست مردم در خیابان های تهران

شادمانی در خیابان های تهران پس از فرار شاه؛
در حرکتی نمادین یک جوان تصویر رهبرکبیر انقلاب را به جای عکس شاه روی اسکناس قرار داده است.

عضويت در خبرنامه پاسينيک کانال تلگرام پاسينيک

لطفا در نشر دانسته هاي خود کوشا باشيد.چنانچه اين مطلب به نظر شما جالب و مفيد بود آن را از طريق شبکه هاي اجتماعي زير با دوستان خود به اشتراک بگذاريد.

برداشت و استفاده غيرتجاري از مطالب اين وب‌سايت، با ذکر منبع آزاد است.

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار