تصورات رایج پزشکی و دلایل درستی و نادرستی آنها

تصورات رایج پزشکی و دلایل درستی و نادرستی آنها

درستی و نادرستی برخی تصورات رایج پزشکی

برخی تصورات رایج پزشکی  در میان مردم وجود دارند که اغلب آنها نادرست هستند. در ادامه به ۱۴ مورد از این توصیه ها همراه با دلایل درستی و نادرستی آنها اشاره شده است.

۱-بوی بد دهان از معده برمی‌خیزد

این نظر که بوی بد دهان ناشی از بوی بد معده است، اشتباه است. دلیل اصلی بوی بد دهان، ناشی مشکلات در دهان، بینی، دندان‌ها و حلق است. این موضوع به عدم رعایت پاکیزگی دهان و دندان‌ها برمی‌گردد. به گفته پزشکان تنها در موارد بسیار نادر بیمارهای معده می‌تواند دلیلی برای بوی بد دهان باشند.

۲-مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند

این نظر که مادران شیرده نمی‌توانند باردار شوند، درست نیست. به لحاظ پزشکی زنان در دوران شیردهی میزان هورمون پرولاکتین آنان افزایش می‌یابد. این هورمون وظیفه شیرسازی در بدن مادر را دارد و از باروری تخمک‌ها جلوگیری می‌کند. در دوران شیردهی امکان حاملگی زن کمتر است، اما به این معنا نیست که زنان در دوران شیردهی اصلاً نمی‌توانند حامله شوند.

۳-واکسن آنفلوانزا از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند

این نظر اشتباه است. واکسیناسیون تنها مانع رشد ویروس‌های معینی در بدن می‌شود و قادر به جلوگیری از انواع مختلف سرماخوردگی نمی‌شود. شمار ویروس‌ها و ناقلان این بیماری حدود ۲۰۰ مورد است، که سرماخوردگی‌هایی شبیه آنفلوانزا را سبب می‌شوند.

۴-یادگیری در خواب

این نظر که امکان یادگیری در خواب وجود دارد، درست است. بخش‌هایی از مغز در زمان خواب امور یادگرفته شده در زمان بیداری را مرور می‌کنند و از این طریق موارد یادگیری را در ساختارهای ذهنی استحکام می‌بخشند. به گفته کارشناسان اما مغز در زمان خواب تنها قادر به یادگیری از اموری است که در زمان بیداری یاد گرفته شده‌اند.

۵-کودکان نباید به هیچ‌وجه بر روی زمین‌های کثیف بازی کنند

این گفته به نظر کارشناسان درست نیست. به گفته متخصصان کودکان باید از دوران نوزادی با آلودگی‌ها و بیماری‌ها مواجه شوند، تا سیستم دفاعی بدن تقویت شود. البته میزان آلودگی و نوع بیماری باید در حد معمول و متعارف باشد. سیستم دفاعی کودکان از طریق این تمرین‌ها در آینده مقاومت بیشتری در قبال آلرژی‌ها و آسم نشان می‌دهد.

۶-سرخک خطرناک نیست

این نظر نادرست است. سرخک بیماری خطرناکی است که می‌تواند، عارضه‌های مهمی را در پی داشته باشد. برای مثال سرخک می‌تواند سبب عفونت در مغز شود. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که کودکان حتماً در مقابل بیماری سرخک واکسینه شوند.

۷-برای جلوگیری از خونریزی بینی، باید سر را بالا نگاه داشت

این توصیه اشتباه است. در زمان خونریزی بینی باید سر را پایین نگاه داشت تا خون از بینی جاری شود. در غیر این صورت امکان دارد که خود وارد معده شود و حالت تهوع ایجاد شود.

۸-شپش سر ناشی از عدم رعایت بهداشت است

این نظر صحیح نیست. بر خلاف نظر رایج شپش سر تنها ناشی از نادیده گرفتن امور بهداشتی نیست. به‌طور معمول شپش سر مستقیماً از مو به مو سرایت می‌کند و ربطی به میزان پاکیزی مو یا سر ندارد.

۹-خوابگرد را نباید از خواب پراند

این توصیه درست است. خوابگرد در چنین وضعیتی در خواب عمیق به سر می‌برد. بیدار کردن ناگهانی خوابگرد می‌تواند خطرناک باشد، زیرا چنین شخصی وقعاً نمی‌داند در کجا و در چه وضعیتی به سر می‌برد و بیدار کردن ناگهانی می‌تواند او را دچار سراسیمگی کند.

۱۰-زخم‌ها بدون چسب‌زخم بهتر و زودتر درمان می‌شوند

این درکی نادرست است. چسب‌زخم سبب درمان بهتر جراحت می‌شود. چسب‌زخم محل زخم را مرطوب نگاه می‌دارد و از خشک‌شدن و به جای ماندن ناخوشایند اثر زخم بر پوست جلوگیری می‌کند.

۱۱-تب‌خال سبب ایجاد تب‌خال دوباره می‌شود

این تلقی درست است. ویروس تب‌خال پس از ورود به بدن در بخش‌های معینی از شبکه عصبی لانه می‌کنند. این ویروس‌ها می‌توانند در هر زمانی دوباره فعال شوند و بدل به تب‌خال دردناکی شوند.

۱۲-بهترین راه برای جدا کردن کنه از بدن روغن یا چسب مایع است

این توصیه نادرست است. بر خلاف تصور رایج کنه (یا غریب‌گز) در زمان مرگ می‌کوشد هر چه سریع‌تر محتوای روده‌ی خود را به بدن انسان وارد کند. این امر سبب عفونت جدی و خطرناک می‌شود. برای جدا کردن کنه از بدن بهترین راه گرفتن آن با موچین یا وسیله‌ای مشابه است. کنه باید زنده، به آرامی و بدون چرخاندن از بدن جدا شود.

۱۳-واکسیناسیون به مدت چند سال از بیماری آنفلونزا جلوگیری می‌کند

این نظر نیز درست نیست. هر سال ما شاهد ویروس‌های جدیدی هستیم که سبب گونه‌های مختلف بیماری آنفلوانزا می‌شوند. به همین دلیل نیز واکسیناسیون باید هر ساله تجدید شود.

۱۴-خوابیدن در زمان حلول ماه کامل راحت نیست

این تلقی درستی نیست. هیچ تحقیق جدی تاکنون به لحاظ آماری این موضوع را اثبات نکرده است. به نظر دانشمندان رابطه‌ی مستقیمی میان خوابیدن و گردش ماه به دور زمین وجود ندارد.

 

عضویت در کانال تلگرام پاسینیک عضویت در خبرنامه پاسینیک

در نشر دانسته های خود کوشا باشید….

قبلی «
بعدی »

اکبر شاهبندری هستم،علاقمند به کارهای اینترنتی و مخصوصا وبگردی،در بین سایتها و گروه های اینترنتی مختلف جستجو میکنم و مطالب مورد علاقه خودم را در این وبسایت تحت عنوان مجله خبری تفریحی منتشر میکنم .

  • facebook
  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار