عمومی

تلگرام و آشنایی با موسس آن

نکات جالب درباره موسس تلگرام

 

پاول دوروف pavel durov موسس تلگرام است ، اپلیکیشنی که این روزها در مرکز بحث های داغ پیرامون رمزنگاری قرار دارد .

تلگرام که دفتر اصلی آن در برلین قرار دارد این روزها به رقیبی جدی برای واتس اپ تبدیل شده است. این اپلیکیشن که از رمزنگاری دومرحله ای برای حفظ حریم شخصی کاربران خود استفاده می کند ادعا دارد که از سایر سرویس های پیام رسان “ایمن تر و سریع تر” است.

کاربران با استفاده از تلگرام می توانند علاوه بر پیام، هر نوع فایلی را به یکدیگر ارسال کنند، گروه های چت ایجاد کنند و یا از قابلیت چت مخفیانه آن استفاده کنند.

همه این قابلیت ها باعث شده تروریست های داعش نیز به استفاده از این اپلیکیشن روی بیاورند.

با ما همراه باشید تا به بررسی چند نکته جالب درباره پاول دورف ۳۱ ساله بپردازیم.

 

۱- از او به عنوان مارک زاکربرگ روسیه یاد می شود

پیش از راه اندازی تلگرام، او در سال ۲۰۰۶ شبکه اجتماعی ویکونتاکت را در روسیه تاسیس کرد که در میان شهروندان این کشور بسیار محبوب است و به عنوان جایگزین فیس بوک شناخته می شود.

 

۲- او تحت تعقیب دولت روسیه است

در سال ۲۰۱۴، او تصمیم به فرار از کشور خود گرفت تا مجبور نباشد اطلاعات کاربران اوکراینی شبکه ویکونتاکت را در اختیار دولت روسیه قرار دهد.

 

۳-او به ادوارد اسنودن پیشنهاد موقعیت شغلی کرد

وقتی ادوارد اسنودن مجوز اقامت موقت در روسیه را در سال ۲۰۱۳ کسب کرد، دوروف به او پیشنهاد کرد به عنوان یکی از مهندسین امنیتی شبکه ویکونتاکت با او همکاری کند. دوروف در آن زمان به روسیه بسیار افتخار می کرد. دوروف در آن روزها گفت: “من امروز از اینکه روس هستم افتخار می کنم و از رویکردی که آمریکا در پیش گرفته متأسفم آمریکا به اصول اولیه خود خیانت کرده است.” دوروف همچنین ادوارد اسنودن را قهرمان خود نامیده است.

 

۴-او معتقد است سایر اپلیکیشن های پیام رسان افتضاح هستند

به همین دلیل بود که او و برادرش نیکولای در سال ۲۰۱۳ سرویس تلگرام را راه اندازی کردند. او در ماه سپتامبر گذشته گفت “اگر بخواهم ساده بگویم، واقعأ اهمیتی ندارد که چه تعداد سرویس پیام رسان افتضاح در حال رقابت با ما هستند.”

 

۵- او بیشتر نگران تهدیدها علیه نقض حریم شخصی کاربران است تا تهدیدهای تروریستی

او در ماه سپتامبر گذشته گفت: “اگر از لحاظ آماری به رویدادهای اخیر نگاه کنیم و برای یک لحظه احساسات را کنار بگذاریم، احتمال اینکه من یا شما به علت انجام عملیات تروریستی کشته شویم تقریبأ صفر است. احتمال اینکه در تصادف رانندگی کشته شویم یک میلیون بار بیشتر از کشته شدن در عملیات تروریستی است.”

 

۶- او معتقد است مزایای برقراری ارتباطات خصوصی بیشتر از معایب آن است

پیرو انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه داعش از تلگرام برای ارتباط استفاده می کند، دوروف اعلام کرد ۷۸ کانال مرتبط با این گروه را مسدود کرده است. این در حالی است که ارتباط خصوصی بین اعضای داعش همچنان امکان پذیر است. ولی این به معنای بد بودن رمزنگاری نیست. دوروف معتقد است “فراهم کردن بستر ارتباطی ایمن برای مردمی که ۹۹٫۹۹ درصد از آنها هیچ ارتباطی با گروه های تروریستی ندارند آنقدر مزایا دارد که بر معایب آن غلبه کند. تروریست ها نیز همیشه راهی ایمن برای ارتباط پیدا می کنند.”

 

۷- به نظر او دولت فرانسه به اندازه داعش مسئول حملات پاریس است

به نظر او، سیاست ها و بی تفاوتی دولت فرانسه منجر به روی دادن این اتفاق غم انگیز شده است. دوروف معتقد است که دولت فرانسه با دریافت مالیات سنگین از شهروندان خود، این سرمایه را صرف جنگ های بی فایده می کند.

 

۸- او از تلگرام کسب درآمد نمی کند

دوروف تلگرام را با سرمایه شخصی خود اداره می کند. در بخشی از پرسش های متداول این سرویس آمده: “اگر روزی با مشکل مالی مواجه شویم، از کاربران خود تقاضای کمک می کنیم یا قابلیت های جانبی پولی به تلگرام اضافه می کنیم. با این حال، هیچ وقت قصد نداریم از تلگرام سود کسب کنیم.”

 

۹- او به سفر علاقه دارد و عکاس ماهری است

صفحه اینستاگرام او پر است از تصاویر زیبا از مناظر طبیعی و البته چند تصویر از خودش. از لوکیشن تصاویر تازه او می توان فهمید که او اخیرأ به فنلاند، بارسلون، سن فرانسیسکو، نیویورک و رم سفر کرده است.

 

۱۰- او هیچ جا را وطن خود نمی داند

دوروف که بخش هایی از کودکی خود را در سن پترزبورگ و همچنین ایتالیا گذارنده می گوید “دوست ندارم سوزنی را روی قسمتی از نقشه فرو کنم و آن را وطن خود بنامم. به نظرم بهتر است وابستگی خود به موضوع منسوخی که آن را کشور می نامیم کم کنیم.” او از اینکه روسیه را ترک کرده پشیمان نیست و می گوید “از اینکه از روسیه فرار کردم خیلی خوشحالم چرا که شرکتی که الان اداره می کنم بسیار موفق تر از گذشته است. بعید است روزی تصمیم بگیرم برای زندگی دائمی دوباره به روسیه برگردم.”

عضویت در خبرنامه پاسینیک

کانال تلگرام پاسینیک
دکمه بازگشت به بالا